Roześmiany malarz na chwilę przed śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 14:01
W audycji "Jest taki obraz" mówiliśmy o płótnie "Zeuksis malujący starą kobietę" pędzla barokowego artysty Aerta de Geldera.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o płótnie "Zeuksis malujący starą kobietę" pędzla barokowego artysty Aerta de Geldera (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Zeuksis malujący starą kobietę autorstwa Aerta de Geldera
Fragment obrazu "Zeuksis malujący starą kobietę" autorstwa Aerta de GelderaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Aert de Gelder był holenderskim malarzem i rysownikiem okresu baroku, ostatnim uczniem Rembrandta. Był też uczniem Samuela van Hoogstratena w Dordrechcie, w latach 1661-63 terminował w warsztacie Rembrandta w Amsterdamie. Następnie wrócił do Dordrechtu.

Namalował ok. 100 obrazów. Większość przedstawia sceny biblijne utrzymane w manierze rembrandtowskiej. Malował także portrety i autoportrety. Obraz "Zeuksis malujący starą kobietę" ukazuje anegdotyczną scenę: starożytny mistrz malarstwa Zeuksis przyjął zamówienie na portret starej kobiety, pragnącej wbrew realiom przedstawiać się jako piękna i młoda Wenus. Zeuksis - jak mówi opowieść- malując dostał napadu śmiechu i z tego powodu zmarł. Temat obrazu Aerta de Geldera nawiązuje do autoportretu Rembrandta, w którym ukazał się on jako starzec stojący przy sztalugach i śmiejący się do widza.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 25.09.2016

Godzina emisji: 10.15

bch/mz

Czytaj także

Caravaggio, św. Paweł i koń, który ukradł show

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 14:23
W audycji "Jest taki obraz" mówiliśmy o wzbudzającym kontrowersje w XVII wieku płótnie pt. "Nawrócenie świętego Pawła".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostrzeżenie przez hazardem? "Oszust" de la Toura

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 11:36
- Nie ma znaczenia, który z tych obrazów powstał jako pierwszy. Oba przedstawiają tę samą intrygę – podkreślała dr Grażyna Bastek, opowiadając o dwóch podobnych obrazach Georges’a de la Toura: "Oszust z asem treflowym" i "Oszust z asem karo".
rozwiń zwiń