Tragiczny korowód na obrazie Jacka Malczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 10:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek omówiła dzieło "Prolog. Widzenie. Wiek ostatni w Polsce. Tout un siecle" namalowane przez twórcę uznawanego za ojca polskiego symbolizmu.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek omówiła dzieło "Prolog. Widzenie. Wiek ostatni w Polsce. Tout un siecle" Jacka Malczewskiego (Jest taki obraz/Dwójka)
Melancholia - obraz Jacka Malczewskiego
"Melancholia" - obraz Jacka MalczewskiegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Jacek Malczewski swój obraz tworzył w latach 1890-94. Płótno o rozmiarach 139 cm x 240 cm przedstawia pracownię artysty, w której od sztalug po lewej stronie aż do okna po prawej przetacza się korowód postaci z tragicznej historii Polaków wieku XIX: powstańcy, kosynierzy, żołnierze napoleońscy, zrozpaczone kobiety, skazańcy w kajdanach, dzieci. Tłum kieruje się do okna, ku światłu, ale tam czeka kobieta w czerni, która nie pozwala przeniknąć korowodowi na drugą stronę.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 17.09.2017

Godzina emisji: 11.00

bch/mc

Czytaj także

Postaci z obrazów Malczewskiego nie bały się śmierci

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 19:00
- Malczewski, ze względu na swoje wychowanie chrześcijańskie, uważał śmierć za przejście do lepszego bytu. Dlatego bohaterowie jego obrazów dotykających tego tematu są wyciszeni, spokojni, pogodzeni z tym, co ich czeka - mówiła w Dwójce historyk sztuki Elżbieta Charazińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka vs. rodzina, czyli trudna relacja Malczewskich

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 18:00
- Ojciec Jacka Malczewskiego, Julian, chciał dość precyzyjnie sformułować drogę, jaką powinien podążać w obrębie malarstwa jego syn. Jacek miał stać się od razu drugim Janem Matejką – powiedziała dr Beata Wolska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyna i kruk. Gauguin pod wpływem wiersza Poego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:19
- "Nevermore" to refren z oryginalnego poematu Poego, który był niezmiernie popularny we Francji. Obraz Gauguina nie jest jednak zwykłą ilustracją do tego wiersza - mówiła o obrazie "Nevermore" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń