X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tragiczny korowód na obrazie Jacka Malczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 10:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek omówiła dzieło "Prolog. Widzenie. Wiek ostatni w Polsce. Tout un siecle" namalowane przez twórcę uznawanego za ojca polskiego symbolizmu.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek omówiła dzieło "Prolog. Widzenie. Wiek ostatni w Polsce. Tout un siecle" Jacka Malczewskiego (Jest taki obraz/Dwójka)
Melancholia - obraz Jacka Malczewskiego
"Melancholia" - obraz Jacka MalczewskiegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Jacek Malczewski swój obraz tworzył w latach 1890-94. Płótno o rozmiarach 139 cm x 240 cm przedstawia pracownię artysty, w której od sztalug po lewej stronie aż do okna po prawej przetacza się korowód postaci z tragicznej historii Polaków wieku XIX: powstańcy, kosynierzy, żołnierze napoleońscy, zrozpaczone kobiety, skazańcy w kajdanach, dzieci. Tłum kieruje się do okna, ku światłu, ale tam czeka kobieta w czerni, która nie pozwala przeniknąć korowodowi na drugą stronę.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 17.09.2017

Godzina emisji: 11.00

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Postaci z obrazów Malczewskiego nie bały się śmierci

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 19:00
- Malczewski, ze względu na swoje wychowanie chrześcijańskie, uważał śmierć za przejście do lepszego bytu. Dlatego bohaterowie jego obrazów dotykających tego tematu są wyciszeni, spokojni, pogodzeni z tym, co ich czeka - mówiła w Dwójce historyk sztuki Elżbieta Charazińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka vs. rodzina, czyli trudna relacja Malczewskich

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 18:00
- Ojciec Jacka Malczewskiego, Julian, chciał dość precyzyjnie sformułować drogę, jaką powinien podążać w obrębie malarstwa jego syn. Jacek miał stać się od razu drugim Janem Matejką – powiedziała dr Beata Wolska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyna i kruk. Gauguin pod wpływem wiersza Poego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:19
- "Nevermore" to refren z oryginalnego poematu Poego, który był niezmiernie popularny we Francji. Obraz Gauguina nie jest jednak zwykłą ilustracją do tego wiersza - mówiła o obrazie "Nevermore" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń