Artemisia Gentileschi i piętno gwałtu odciśnięte w obrazach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 15:48
– Pod koniec ubiegłego wieku stała się postacią popkulturową i bohaterką feministyczną za sprawą swojej niezwykłej historii, ale przede wszystkim swojego malarstwa – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek.
Audio
  • Artemisia Gentileschi. Piętno gwałtu odciśnięte w obrazach (Jest taki obraz/Dwójka)
Artemisia Gentileschi Alegoria malarstwa
Artemisia Gentileschi "Alegoria malarstwa"Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Włoska malarka Artemisia Lomi Gentileschi (1593-1652), córka malarza Orazia Gentileschiego, była pierwszą kobietą przyjętą do florenckiej Akademii Rysunku i jedną z pierwszych kobiet żyjących z zawodowego uprawiania malarstwa.

- Jej twórczość może być śmiało porównywana z dziełami Caravaggia. Sięgnęła po takie same, wielkie tematy mitologiczne i religijne - narracyjne, dynamiczne oraz pełne przemocy - mówiła dr Grażyna Bastek, zwracając uwagę, że historycy sztuki zwykle łączą ten fakt z dramatycznymi wydarzeniami z życia malarki.

Posłana na lekcje perspektywy do Agostino Tassiego, została przez niego zgwałcona. Jej ojciec zaskarżył gwałciciela do sądu. Proces zakończył się skazaniem Tassiego, a dobre imię Artemizji zostało ocalone. Jednak sławę malarce przyniosły jej obrazy, a nie tylko proces. Namalowała m.in. "Alegorię malarstwa", wspaniały obraz będący - w pewnym stopniu - jej autoportretem. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 26.11.2017

Godzina emisji: 11.00

mko/mc

Czytaj także

Tycjan i jego dwie miłości

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:26
W audycji "Jest taki obraz" przyglądaliśmy się dziełu "Miłość niebiańska i miłość ziemska" Tycjana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Paolo Ucello wyprzedził swą epokę o 500 lat"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 13:05
- Ludzi w XV wieku bardziej zaskakiwał niż zachwycał. Vasari pisał, że trwonił on siły na eksperymenty. Dopiero w XX wieku badacze dostrzegli jego wielkość – mówiła o jednym z najbardziej śmiałych twórców w historii sztuki dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Austriacka. Opiekunka artystów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 14:00
W audycji "W stronę sztuki" dr Bożena Fabiani opowiadała o mecenasach kultury - Filipie I i Małgorzacie z dynastii Habsburgów.
rozwiń zwiń