REKLAMA

Cranach, "Adam i Ewa" i przedsiębiorca na królewskim dworze

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 12:00
- Cranach projektował dywany, świeczniki, stroje na turnieje i śluby, nadzorował nawet malowanie fasad domów i zamków. Jak wielu nadwornych malarzy musiał robić wszystko - opowiadała dr Grażyna Bastek. 
Audio
  • Rozmowa wokół twórczości Lucasa Cranacha Starszego (Jest taki obraz/Dwójka)
Lucas Cranach starszy Adam i Ewa
Lucas Cranach starszy "Adam i Ewa"Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/domena publiczna

Historyk sztuki opowiadała o perypetiach Lucasa Cranacha Starszego, niemieckiego artysty i grafika epoki renesansu, który na początku XVI wieku był nadwornym malarzem elektora saskiego księcia Fryderyka Mądrego.

- To była bardzo dobra posada. Malarz zarabiał 100 guldenów, czyli równowartość pensji profesora uniwersyteckiego. Do tego trzeba jeszcze doliczyć dodatkowe stawki za zamówienia na ołtarze i portrety – mówiła dr Grażyna Bastek, która opowiadała również o słynnym obrazie Cranacha "Adam i Ewa". Płótno datowane na około 1510 rok przedstawia biblijnych rodziców Adama i Ewę, ukazanych nago, stojących po dwóch stronach drzewa poznania dobra i zła. Jednak nie jest to jabłoń, lecz dąb, którego konary rozchodzą się na dwie strony, przywołując skojarzenie z krzyżem.

W nagraniu audycji posłuchamy również o żyłce malarza do interesów, a także dowiemy się, dlaczego zależało mu... na posiadaniu apteki.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 24.12.2017

Godzina emisji: 11.00

mz/mko

Czytaj także

Cnota zagrożona na płótnie Hendrika Goltziusa

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 14:00
W programie "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o dziele niderlandzkiego mistrza pod tytułem "Sine Cerere et Baccho friget Venus".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artemisia Gentileschi i piętno gwałtu odciśnięte w obrazach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 15:48
– Pod koniec ubiegłego wieku stała się postacią popkulturową i bohaterką feministyczną za sprawą swojej niezwykłej historii, ale przede wszystkim swojego malarstwa – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Salvator Mundi". Święty graal malarstwa warty fortunę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 11:30
"Zbawiciel świata" Leonarda da Vinci powstał w tym samym okresie twórczości mistrza co "Mona Lisa". Dwieście lat temu przepadł bez wieści. Odnaleziony przez przypadek trafił do kolekcjonera za ponad 450 mln dolarów.
rozwiń zwiń