X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Salvator Mundi". Święty graal malarstwa warty fortunę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 11:30
"Zbawiciel świata" Leonarda da Vinci powstał w tym samym okresie twórczości mistrza co "Mona Lisa". Dwieście lat temu przepadł bez wieści. Odnaleziony przez przypadek trafił do kolekcjonera za ponad 450 mln dolarów.
Audio
  • "Salvator Mundi". Święty graal malarstwa warty fortunę (Jest taki obraz/Dwójka)
Salvator Mundi Leonarda da Vinci
"Salvator Mundi" Leonarda da VinciFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Obraz Leonarda da Vinci przedstawia Jezusa z prawą ręką wzniesioną do błogosławieństwa, a w drugiej trzymającego szklaną kulę, będącą symbolem świata. "Salvator Mundi" namalowany na desce z orzecha o wymiarach ok. 60 na 40 cm był  własnością króla Francji Ludwika XII. Potem trafił do Anglii na królewski dwór, lecz w XVIII wieku zaginął. Do schyłku ubiegłego wieku uważano, że został bezpowrotnie utracony.

- Tymczasem uległ zniszczeniom i został przemalowany. W 1958 roku, uważany za dzieło jednego ze współpracowników Leonarda, został sprzedany za 45 funtów i znów zniknął na pół wieku. Pojawił się na wyprzedaży w Luizjanie, w Stanach Zjednoczonych - mówiła w audycji dr Grażyna Bastek. - Nowojorski antykwariusz, który kupił go za 10 tys. dolarów spodziewał się, że jest to jedna z wielu kopii dzieła renesansowego mistrza. Poddany badaniom i zabiegom konserwatorskim obraz okazał się jednak zaginionym dziełem Leonarda i został okrzyknięty świętym graalem malarstwa - powiedziała ekspertka.

Uważany przez lata za falsyfikat "Salvator Mundi" Leonarda da Vinci ustanowił rekord w domu aukcyjnym Christie's. 15 listopada 2017 roku został sprzedany za 450.312.500 dolarów. To bajońska kwota, a jakie pieniądze wykładają zwykle kolekcjonerzy dzieł sztuki? Prace jakich mistrzów są dziś najbardziej w cenie? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 10.12.2017

Godzina emisji: 11.00

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagadka "Starej kobiety" Quentina Massysa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 18:00
- W renesansowych portretach bardzo rzadko mamy do czynienia z przedstawieniami brzydoty, która była kojarzona ze starością i głupotą - mówiła w Dwójce Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tondo Doni". Dzieło zamówione przez kupca

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 13:00
- To jeden z nielicznych obrazów sztalugowych, jakie wyszły spod rąk Michała Anioła. Jego rangę podnosi fakt, że to obraz perfekcyjny i znakomicie zachowany – podkreśliła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artemisia Gentileschi i piętno gwałtu odciśnięte w obrazach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 15:48
– Pod koniec ubiegłego wieku stała się postacią popkulturową i bohaterką feministyczną za sprawą swojej niezwykłej historii, ale przede wszystkim swojego malarstwa – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń