Johannes van Eyck. Portret pełen tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 15:11
Arnolfini (o ile to Arnolfini) zostali ukazani w całej postaci, w reprezentacyjnym, bogatym wnętrzu. W audycji opowiedzieliśmy o najprawdopodobniej pierwszym portrecie mieszczańskiej pary, zrealizowanym w konwencji portretu królewskiego. Jednak nie tylko to jest w tym obrazie niezwykłe.
Audio
  • Dr Grażyna Baset o obrazie Jana van Eycka pt. "Małżeństwo Arnolfinich" (Jest taki obraz/Dwójka)
Johannes van Eyck Małżeństwo Arnolfinich (1434, National Gallery w Londynie). Fragment obrazu
Johannes van Eyck "Małżeństwo Arnolfinich" (1434, National Gallery w Londynie). Fragment obrazuFoto: Wikimedia/domena publiczna

Wnętrze i przedstawione w nim przedmioty namalowane zostały z niezwykłą pieczołowitością i mistrzostwem w naśladowaniu faktur poszczególnych materii. Futro ma właściwą gęstość i miękkość, aksamit ciężar, drewno chropowatość, a metalowy świecznik połysk. Jednak pomimo drobiazgowego realizmu, coś jest nie tak. Dlaczego postaci są tak wielkie, że wysokością dorównują łożu z baldachimem? Kim jest ukazana para i jaki moment w ich życiu został tu przedstawiony (zaślubiny, czy może powitanie gości)? Jaka jest funkcja zawieszonego w głębi pokoju lustra i co oraz kto się w nim odbija?

Pewne jest tylko jedno – obraz namalował Johannes van Eyck, znakomity mistrz niderlandzki w 1434 roku. Sygnatura artysty znajduje się na ścianie, ponad bogatą ramą wypukłego lustra.  Napis brzmi:  "Johannes van Eyck fuit hic/1434" (Johannes van Eyck był tutaj/1434), ale czy podkreślona sygnaturą obecność malarza nadaje obrazowi, jakiś szczególny sens?

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 7.04.2019

Godzina emisji: 11.00

Johannes van Eyck "Małżeństwo Arnolfinich" (1434, National Gallery w Londynie) Johannes van Eyck "Małżeństwo Arnolfinich" (1434, National Gallery w Londynie)

Czytaj także

Futra, brokat i iluzja. Kunszt Petrusa Christusa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 15:20
- Malarz ten uznawany jest za wielkiego następcę Jana van Eycka. Widać to w jego sztuce iluzji i mistrzowskiej technice olejnej – opowiadała w Dwójce historyk sztuki dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Widok Delft". Archetyp miasta idealnego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 11:30
W audycji zajęliśmy się dziełem Johannesa Vermeera, jednego z największych i zarazem najbardziej tajemniczych mistrzów malarstwa holenderskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz Rembrandta, którego tytuł jest całkowicie przypadkowy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 14:52
Obraz pokryty patyną i starymi werniksami zdawał się być nokturnem lub sceną wieczorną. Dopiero w 1975 r., gdy Wilhelmus de Rijk rzucił się z nożem na płótno i mocno je zniszczył, przeprowadzono konserwację i odsłonięto oryginalną, jaśniejszą tonację malowidła.
rozwiń zwiń