"Bachus i Ariadna". Harmider na obrazie Tycjana

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 15:22
Tematem kolejnej audycji z cyklu "Jest taki obraz" był "Bachus i Ariadna" włoskiego mistrza.
Audio
  • Rozmowa o obrazie"Bachus i Ariadna" Tycjana (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragm. obrazu Tycjana
Fragm. obrazu TycjanaFoto: shutterstock.com/rook76

Książę Ferrary Alfonso I d’Este był politykiem i wodzem, wielbicielem turniejów, koni, psów oraz kobiet, a jednocześnie wytrawnym miłośnikiem sztuki, konkurującym z dworami Mediolanu, Mantui i Urbino. Na polecenie księcia powstawały dekoracje jego pałaców i podmiejskich willi. Najsłynniejszym zleceniem Alfonsa była dekoracja Camerino d’Alabasto, intymnego studiolo z serią znakomitych malowideł na zamku w Ferrarze.

Księstwo Ferrary słynęło z plantacji winorośli i produkcji znakomitego wina. Program prywatnych apartamentów księcia budował złożoną z wielu elementów apoteozę idealnego społeczeństwa pod rządami Alfonsa, który widział siebie jako nowego Bachusa. Obrazy z Camerino prezentowały Bachusa-Alfonsa jako doskonałego władcę, zwycięzcę, a zarazem wielbiciela dobrej zabawy, wina i kobiet. Sam Alfonso pozwalał sobie na śmiałe obyczajowe wyskoki. W 1494 roku był zamknięty w zamku przez ojca za zakazane, nocne wybryki. Któregoś dnia wyszedł na ulice Ferrary całkowicie nagi, jedynie ze szpadą w ręku, tworząc wraz z kilkoma towarzyszami korowód godny antycznego boga wina; a w rachunkach księcia znajdowało się wiele wydatków przeznaczonych na "Venere lasciva" (lubieżną Wenus).

Obrazy ze studiola Alfonsa są obecnie rozproszone po wielu muzeach świata – "Uczta Bogów" Giovanniego Belliniego, przemalowana przez Tycjana, znajduje się w National Gallery of Art w Waszyngtonie, "Bachus i Ariadna" Tycjana w National Gallery w Londynie, a dwa inne dzieła tego mistrza, "Kult Wenus" i "Bachanalie Andrian" w Prado w Madrycie.

Bachus i Ariadna zawiera jedną z ciekawszych "zamrożonych chwil" w dawnym malarstwie. Ariadna jedną ręką żegna Tezeusza, który porzucił ją na wyspie Naksos, a jednocześnie już zwraca się do wyskakującego z rydwanu Bachusa. Długo nie płakała po utracie kochanka… Za chwilę Bachus porwie ją do swojego orszaku. Gdyby obrazy wydawały dźwięki, to mielibyśmy tu niezły harmider. Furkot szala Bachusa, pijackie śpiewy sylenów, muzykę tamburynów i talerzy i szczekanie psów.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 15.03.2020

Godzina emisji: 12.45

uk

Zobacz więcej na temat: Tycjan

Czytaj także

Malowana pokuta. Giotto w padewskiej kaplicy Scrovegnich

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 17:58
Grzeszny bogacz dla odkupienia duszy i zbawienia bliskich zatrudnił wybitnego teologa i najlepszego żyjącego w jego czasach malarza. Ileż w dzisiaj mogłoby powstać wybitnych fundacji, gdyby nadal powszechnie uważano, że pożyczanie pieniędzy na wysoki procent wymaga zadośćuczynienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Parasolki". Przełomowy obraz w twórczości Renoira

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 14:08
W audycji "Jest taki obraz" tym razem opowiadaliśmy o płótnie autorstwa słynnego francuskiego malarza impresjonisty.
rozwiń zwiń