Malarz u okulisty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 00:00
Georges Seurat eksperymentował z okiem widza, tworząc obrazy z kolorowych kropek.
Audio

Audycja "Jest taki obraz" w Dwójce poświęcona była dziełu "Niedzielne popołudnie na wyspie La Grande Jatte". To najbardziej znana praca Georges'a Seurata.

Tym jednym obrazem francuski malarz zakończył impresjonizm i rozpoczął nowy nurt w sztuce neoimpresjonizm. "Niedzielne popołudnie na wyspie La Grande Jatte" zostało namalowane w 1886 roku. Temat obrazu jest jeszcze charakterystyczny dla największych impresjonistów, za to sposób jego namalowania jest już zupełnie nowatorski.

Paryżanie odpoczywają nad Sekwaną - przedstawiony świat jest uporządkowany i bardzo geometryczny. Seurat malując go sięgał często do współczesnej mu optyki i wiedzy o percepcji barw.

- Był bardzo uważnym czytelnikiem. Badacze odkryli jego bibliotekę. Interesowały go książki, które łączyły sztukę z nauką - tłumaczyła na antenie Dwójki historyk sztuki Grażyna Bastek.

Wiedza naukowa Seurata była jednak niepełna i nie do końca dobrze wykorzystywana w praktyce.

- Oparcie się o naukę było w tym przypadku trochę szarlataństwem, ale trzeba docenić innego rodzaju aspiracje, nie te dotyczące koloru, tylko te dotyczące geometrycznej kompozycji - tłumaczyła doktor Bastek.

Program "Jest taki obraz" poświęcony malarstwu neoimpresjonistów poprowadził Michał Montowski. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

(usc)

Zobacz więcej na temat: Grażyna Bastek Paryż

Czytaj także

Rewolucjonista mimo woli

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2008 09:48
Manet jest artystą nowoczesnym, realistą, pozytywistą (…) – pisał Emil Zola przy okazji Salonu 1875 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż Moneta z Paryża do Internetu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 15:23
Szacuje się, że obrazy Claude'a Moneta obejrzy w Paryżu pół miliona ludzi. Wystawę można odwiedzić także w Internecie.
rozwiń zwiń