"Zmartwychwstanie" Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 13:00
"Zmartwychwstanie" Rembrandta to jeden z pięciu obrazów z cyklu Pasyjnego, namalowanego na zamówienie Fredericka Hendricka, stadhoudera Republiki Zjednoczonych Prowincji na jego dwór Binnenhof w Hadze.
Rembrandt,  Zmartwychwstanie, ok. 1636-39
Rembrandt, "Zmartwychwstanie", ok. 1636-39Foto: Alte Pinakothek, Monachium

Posłuchaj
14:38 2021_04_11 14_45_17_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 "Zmartwychwstanie" Rembrandta (Jest taki obraz/Dwójka)

Nie miały to być jednak obrazy przeznaczone do pałacowej kaplicy namiestnika i jego prywatnej dewocji lecz artystyczne popisy, wchodzące w skład galerii obrazów, którą Frederick Hendrick tworzył wzorując się na europejskich kolekcjach królewskich i wielkoksiążęcych. Było to zatem ważne zadanie dla młodego malarza z Lejdy, który dopiero zaczynał karierę w Amsterdamie i miał współzawodniczyć z Rubensem oraz innymi słynnymi mistrzami.

Powstał cykl niezwykły i pełen inwencji. W scenie Zmartwychwstania Rembrandt pracował nad efektem, który sam określił jako: "możliwie silne i najbardziej naturalne poruszenie". Tumult pod grobem Chrystusa pokazuje gwałtowne reakcje zarówno fizyczne, jak i psychiczne na cud.

Co jednak widzą uczestnicy wydarzenia, co spowodowało tak silne poruszenie: ciało zmartwychwstałego Chrystusa w grobie (o czym przecież milczą Ewangelie), anioł unoszący grobową płytę, a może niezwykła światłość?

Rembrandt,  "Zmartwychwstanie", ok. 1636-39, Alte Pinakothek, Monachium

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 11.04.2021

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Jak Rembrandt uczył się na aukcjach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 11:00
- Nie do końca wiemy, jakie obrazy dawni mistrzowie widzieli, jakimi drogami szły ich inspiracje. Ale tu jest inaczej - mówiła dr Grażyna Bastek o źródłach, na których wzorował się Rembrandt, malując swój słynny autoportret "z łokciem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz Rembrandta, którego tytuł jest całkowicie przypadkowy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 14:52
Obraz pokryty patyną i starymi werniksami zdawał się być nokturnem lub sceną wieczorną. Dopiero w 1975 r., gdy Wilhelmus de Rijk rzucił się z nożem na płótno i mocno je zniszczył, przeprowadzono konserwację i odsłonięto oryginalną, jaśniejszą tonację malowidła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pracowni u Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 17:00
Przedmiotem audycji "Jest taki obraz" było zagadkowe dzieło Rembrandta, zatytułowane "Artysta w pracowni". 
rozwiń zwiń