Jacques-Louis David i jego Napoleon

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 15:00
W dwusetną rocznicę śmierci Napoleona przypomnieliśmy wspaniały wizerunek cesarza Francuzów pędzla Jacques'a - Louis David. W audycji "Jest taki obraz" opowiadaliśmy o portrecie "Napoleon w gabinecie w Tuileries".
Napoleon w gabinecie Tuileries , Jacques -Louis David
"Napoleon w gabinecie Tuileries" , Jacques -Louis David Foto: National Gallery of Art, Waszyngton

Posłuchaj
14:56 Jest taki obraz 2.05.2021.mp3 Dr Grażyna Bastek o portrecie "Napoleon w gabinecie w Tuileries" (Jest taki obraz/Dwójka)

Jacques-Louis David – francuski malarz, główny reprezentant klasycyzmu, oficjalny artysta rewolucji francuskiej, został w 1804 roku mianowany nadwornym malarzem Napoleona Bonapartego. Namalował najwspanialsze jego portrety. Jednym z nich jest portret z zegarem wskazującym nocną porę, o której - pierwszy obywatel imperium przykładnie pracuje dla dobra obywateli.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 2.05.2021

Godzina emisji: 14.45


Czytaj także

Apollo i Marsjasz – krwawa egzekucja na obrazie starego Tycjana

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 17:04
Zaczerpnięta z "Metamorfoz" Owidiusza historia Apolla i Marsjasza to opowieść o niesprawiedliwości i okrucieństwie bogów, o ukaranej pysze i o cenie, jaką się płaci za doskonałość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Danae". Tycjan zainspirowany Owidiuszem

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 11:02
W audycji rozmawialiśmy o obrazie, który wenecki artysta namalował na zamówienie następcy hiszpańskiej korony Filipa (późniejszy Filip II) w 1550 roku.
rozwiń zwiń