Wenus Tycjana. Lewitujące nogi nagiej bogini

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 17:00
– Wenus wygląda tak, jakby chciała kopnąć lutnistę albo podrapać go nogami po plecach – mówiła dr Grażyna Bastek o jednym z serii późnych obrazów Tycjana.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek opowiada o "Wenus z lutnistą" Tycjana (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Wenus z lutnistą Tycjana. Płótno znajduje się w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku
Fragment obrazu "Wenus z lutnistą" Tycjana. Płótno znajduje się w The Metropolitan Museum of Art w Nowym JorkuFoto: wikimedia/domena publiczna

"Wenus z lutnistą" to ostatni z grupy obrazów przedstawiających nagą leżącą kobietę w pałacowym wnętrzu. Dziełami tymi Tycjan po kilkudziesięciu latach powrócił do tematu o silnym ładunku erotycznym, którego pierwszym ujęciem była "Wenus z Urbino" z 1538 r.

W tym późnym cyklu obok dwóch wizerunków Wenus w towarzystwie lutnisty Tycjan namalował też boginię, która słucha organisty. Wszystkie obrazy łączy pewien dziwaczny sposób kompozycji. – Jest w nim coś niepokojącego – zauważyła dr Grażyna Bastek, tłumacząc, dlaczego nogi Wenus wydają się lewitować i co z tym wspólnego miała nieco "niezręczna" procedura warsztatowa malarza.

Płótna nadal są źródłem wielu naukowych spekulacji, związanych nie tylko z ich symboliką, lecz także z autorstwem niektórych podejrzanych fragmentów obrazu "Wenus z lutnistą".

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 31.01.2016

Godzina emisji: 10.15

mc/jp

Czytaj także

Rafael, bóg sztuki odrodzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 14:40
W audycji "W stronę sztuki" słuchaliśmy gawęd dr Bożeny Fabiani o włoskim malarzu i architekcie doby renesansu - Rafaelu Santim z Urbino, nazywanym "boskim artystą", ponieważ urodził się i zmarł w dzień Wielkiego Piątku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giovanni Moroni. Polecał go sam Tycjan

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 13:50
Wspólnie z dr Grażyną Bastek przyjrzymy się najbardziej znanemu dziełu Giovanniego Moroniego – "Portretowi krawca".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szkoła ateńska". Rozwiąż renesansowy rebus

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 11:00
– To nie tylko apoteoza filozofii, lecz także dzieło służące zabawie i przyjemnościom dworskim – mówiła dr Grażyna Bastek o słynnym fresku Rafaela z 1510 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemniczy obraz młodego Leonarda da Vinci

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 11:58
Audycję "Jest taki obraz" poświęcimy "Świętemu Hieronimowi na pustyni", dziełu słynnego włoskiego artysty renesansowego.
rozwiń zwiń