REKLAMA

"Melancholia". Obraz - zagadka Jacka Malczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 15:00
O czym jest "Melancholia" Jacka Malczewskiego? Gdybyśmy zapytali o to samego malarza, odpowiedziałby zapewne: "Zapytajcie o to Bołoza, on jeden najlepiej wie, jak się moje obrazy nazywają i co one znaczą". 
Melancholia pozostała zagadką, pozbawioną autorskiego komentarza Jacka Malczewskiego
"Melancholia" pozostała zagadką, pozbawioną autorskiego komentarza Jacka MalczewskiegoFoto: PAP/PAI

Malczewski zazwyczaj nie odpowiadał na pytania o użyte w obrazach symbole i o ich ogólną wymowę. Może nawet cieszył się z tajemniczości i hermetyczności swych dzieł. "Melancholia" pozostała więc zagadką, pozbawioną autorskiego komentarza.


Posłuchaj
15:00 2021_11_28 14_44_45_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Dr Grażyna Bastek o tajemnicy obrazu "Melancholia" Jacka Malczewskiego (Jest taki obraz/Dwójka)

 Ten pełen rozmachu obraz, w którym z płótna artysty rodzi się szaleńczy korowód postaci, doczekał się niezliczonej ilości interpretacji. To historiozoficzna wizja dziejów Polski w XIX wieku, rzecz o stanie ducha narodu po utracie niepodległości, głos o roli artysty, a zarazem niezrównany majstersztyk iluzji.

Warto wspomnieć, że autorem pierwszej wystawy Malczewskiego z 1903 roku był Jan Bołoz-Antoniewicz, znany lwowski historyk sztuki.

Jacek Malczewski "Melancholia", uk. w 1894 roku (Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu)

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 28.11.2021

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Jacek Malczewski. Życie przedstawione w autoportrecie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 05:38
Obrazami młodego Malczewskiego zachwycił się sam Jan Matejko, który postanowił wziąć go pod swoje skrzydła. Kilka lat później drogi mistrza i ucznia się rozeszły. Malczewski poszedł własną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leon Wyczółkowski - romantyczny realista

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 05:40
- W każdym obrazie jest miłość, serdeczne przywiązanie tego człowieka do przyrody - opisywał malarstwo mistrza portretu i pejzażu towarzysz plenerów artysty Kazimierz Szulisławski.
rozwiń zwiń