Tancerki, których nie ma

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 09:09
Choć znamy wiele modelek Degasa z nazwiska, trudno poznać ich wygląd z obrazów, na których są przedstawione. Malarz koncentrował się na ruchu, twarze są niewyraźne, rozmazane, przesłonięte włosami...
Audio
Edgar Degas Lekcja tańca
Edgar Degas "Lekcja tańca"Foto: wikipedia, domena publiczna

Degas, właściwie: Hilaire-Germain-Edgar de Gas, (1834 -1917) – francuski malarz i rzeźbiarz. Twórczość Degasa charakteryzuje pełna inwencji kompozycja, świetna kreska i umiejętność przedstawiania postaci w ruchu. Studiowanie fenomenu ruchu wiązało się z jego obserwacjami tancerek, które stały się bohaterkami i  tematem wielu jego dzieł.

Jak mówi dr Grażyna Bastek, Degas, dzięki swej pozycji, miał dostęp do kulis i zaplecza teatrów. Podpatrywał lekcje, egzaminy, trud, pot, zmęczenie. Większość obrazów baletnic przedstawia właśnie sceny zakulisowe. Malarz potrafił idealnie oddać ruch tancerek: jak mówią współcześni mistrzowie tańca, rzeczy mają się dokładnie tak, jak namalował to Degas, tak prowadzi się ręce, tak wykonuje pas. Jednym z najciekawszych obrazów, ze względu na kadr niezwykły w owym czasie (zawłaszczony dziś przez kino), jest "Lekcja tańca". Jest to jeden z niewielu obrazów malarza, wykonany na zamówienie.

 

Edgar
Edgar Degas "Lekcja tańca"

Audycja Michała Montowskiego.

15 lipca (niedziela), godz. 9.45

Zobacz więcej na temat: Grażyna Bastek modelki
Czytaj także

Wywyższona Lady Gaga

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 21:12
"Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi" to wystawa poświęcona mechanizmom i ikonografii władzy. Jej celem jest ukazanie wszechobecności hierarchii od starożytności po współczesność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedyna taka Mona Lisa... z wąsami

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 15:00
To właściwie nie obraz, ale dzieło z nurtu ready-made. Kilka pociągnięć ołówkiem Marcela Duchampa i pocztówkowa reprodukcja stała się manifestem nowej sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weneckie pejzaże

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 10:04
O metodzie pracy Michele Marieschiego – i o jego wedutach weneckich – opowiadała dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń