Flamandzka wioska w Alpach

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 12:12
Uroki szesnastowiecznego malarstwa pejzażowego, czyli "Zima" Pietera Bruegla starszego.
Audio
Pieter Bruegel starszy: Zima z cyklu Pory roku
Pieter Bruegel starszy: "Zima" z cyklu "Pory roku"Foto: wikipedia, domena publiczna

Zima albo Myśliwi na śniegu – obraz niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla. Powstał w 1565, obecnie znajduje się w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Dzieło to jest namalowane techniką olejną na desce (wymiary 117x162 cm). Stanowi część cyklu zatytułowanego Pory roku, który składał się z sześciu desek namalowanych w 1565 dla Niclaesa Jonghelincka.

Seria obrazów, do których należy dzieło, nawiązuje do długiej, sięgającej jeszcze średniowiecza tradycji umieszczania w modlitewnikach i brewiarzach wykonanych z wielką starannością i szczegółowością miniatur przedstawiających życie dworu i wsi.

- Mamy tu flamandzką wioskę w alpejskiej dolinie. To krajobraz złożony, na pierwszy rzut oka jest to typowy krajobraz zimowy północnej Europy, ale skąd te góry? - podkreśla specyfikę Brueglowskiego pejzażu dr Grażyna Bastek. - Góry, które znajdujemy w wielu obrazach Bruegla, pochodzą z jego szkicownika, który prowadził, przejeżdżając przez Alpy dwukrotnie: w drodze do Włoch i z Włoch. Ale to nie tylko alpejska reminiscencja. Bruegel nawiązuje i tu do bardzo szacownej tradycji niderlandzkiej "kosmicznego pejzażu", wymyślonego. Złożony jest on z wszelkich elementów znanego świata.

/

Audycja Michała Montowskiego.

 

Czytaj także

Nikt nie widział Mona Lisy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 09:16
Odwiedzający Luwr zastanawiają się nad tajemniczym uśmiechem przedstawionej postaci, podziwiają laserunki. Jednak czy widzą prawdziwą damę namalowaną przez Leonarda da Vinci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami Paula Cezanne'a: wokół Góry Św. Wiktorii (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 10:00
Istnieje bardzo wiele obrazów Cezanne'a przedstawiających pewną górę, którą mógł widzieć z okolicy swego domu. Wielbiciele artysty mogą dziś udać się na wycieczkę oznakowanym szlakiem turystycznym do miejsc, z których malarz studiował ów cud natury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Vermeer - Widok Delft

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2011 16:02
O jednym z dwóch zaledwie miejskich widoków, które wyszły spod pędzla mistrza z Delft opowiadała dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszpecenie i cnota

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 11:59
Wymowa obrazu "Starzec i chłopiec" jest niezwykła. Młody człowiek tuli się do starca niezależnie od jego brzydoty, jakby dla podkreślenia, że wygląd nie odzwierciedla wnętrza. To zupełnie niespotykane w malarstwie XV wieku.
rozwiń zwiń