Andrzej Kruszewicz: totalnie upodliliśmy zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 17:00
- Krowa, piękne stworzenie, została sprowadzona do zwierzęcia, które produkuje mleko na nasze potrzeby i żyje 5-6 lat, zamiast 26 lat, tak jak kiedyś na wsi - mówił w Dwójce przyrodnik, dyrektor warszawskiego zoo.
Audio
  • Andrzej Kruszewicz o książce "Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami"
Andrzej Kruszewicz
Andrzej KruszewiczFoto: PAP/Tomasz Gzell

Punktem wyjścia do rozmowy z Andrzejem Kruszewiczem była jego nowa książka zatytułowana "Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami". - Ta książka leżała mi na sercu ponad dwa lata, do żadnej innej publikacji nie zbierałem tak długo materiałów - mówił autor.

Dr Kruszewicz w swojej książce opisuje, jak w procesie udomowiania zwierząt, człowiek doprowadził do ich totalnego upodlenia w ramach masowej hodowli. - Krowa na wsi była kiedyś szanowana, miała imię, chowała cielaka, miała macierzyństwo. W tej chwili krowa mleczna zapylana jest przez słomkę, nie wychodzi z obory i jest zabijana, gdy pojawiają się u niej choroby, będące wynikiem nadmiernej eksploatacji - zauważał gość audycji "Wolna sobota". - Z kolei świnia, inteligentne zwierze, które, tak jak my, ma różne zachcianki smakowe, jest pasiona dzień w dzień tym samym granulatem, aż do uboju.

Gość audycji opowiadał o eksperymencie, jaki zrobił z hodowlanymi kurczakami, zachęcał też do zwiększania swojej świadomości na temat tego, jak ludzie traktują zwierzęta ("dziś dzieci utożsamiają mleko z kartonikiem, a nie z krową, a plasterków mięsa nie kojarzą z zabijaniem"). W programie rozmawialiśmy także, jak dr Andrzej Kruszewicz rozwijał swoje zainteresowanie światem zwierząt, począwszy od lat dziecięcych.


Okładka książki "Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami" Okładka książki "Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami"

***

Tytuł audycji: Wolna sobota

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: Andrzej Kruszewicz (przyrodnik, dyrektor warszawskiego zoo)

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 16.00

bch/mko


Czytaj także

Prof. Turski: oduczamy się ponoszenia odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 13:35
- Jako ludzie coraz bardziej chcemy się wyręczać. Moim zdaniem powinniśmy się na nowo nauczyć ponosić odpowiedzialność, za słowa, za to co robimy - mówił w Dwójce profesor nauk fizycznych, popularyzator nauki i jeden z pomysłodawców Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Ruciński o swoim nerwowym debiucie w Covent Garden

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 16:46
- W piątek śpiewałem we Frankfurcie, a w sobotę, w zastępstwo, po pół godzinie próby, w Londynie - opowiadał znakomity polski baryton o swoim nieplanowanym debiucie w Royal Opera House - Covent Garden
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Posmysz: przeżyłam Oświęcim, by dawać świadectwo

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 16:45
- Współpracuję od lat z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, do którego przyjeżdżają m.in. wycieczki młodych Niemców. Dla nich moje opowieści są nowością - mówiła w Dwójce była więźniarka obozu Auschwitz, ale też ceniona pisarka i reportażystka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń