X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ernest Bryll. Poezja w czasach poprawności politycznej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 13:45
- To problem poezji dzisiejszego świata: nie da się napisać wiersza językiem, którym chcą opisać rzeczywistość politycy i publicyści, bo jest to język wykluczający nazwanie - mówił w Dwójce Ernest Bryll.
Audio
  • Ernest Bryll o problemach współczesnego poety (Dwójka/Wolna sobota)
Ernest Bryll
Ernest BryllFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość audycji podkreśla, że współczesnym poetom kłopot sprawia powszechnie obowiązująca poprawność polityczna.

- Jak napisać "Noc idzie – czarna noc z twarzą Murzyna!", jak napisał Norwid? Teraz nie można powiedzieć Murzyn, choć nie wiem dlaczego, bo w polszczyźnie nie było w tym słowie niczego negatywnego. Rozumiem, że angielskie słowo "Niger" może być odbierane źle, ale czemu przenosić to na Murzynka Bambo, którego ja kochałem jako dziecko, a potem na Murzyna od Norwida? - pyta Ernest Bryll. - Kiedy mówię o garbatym, nie mówię tego złośliwie, ale opisuję pewną rzecz. Jak powie się "prosty odmiennie", to nie da się napisać żadnego wiersza - argumentuje.

Przekonuje też, że sam bywał "okropnie głupi politycznie". - Daję się łatwo złapać, uwieść, słowa i idee są takie piękne. Ale od pewnego czasu sprawdzam to poetycko. Jak mi nic z tego nie wychodzi, to znaczy, że to nie jest słowo - mówi Bryll.

W audycji wyjaśnia również, dlaczego jego zdaniem poeta powinien mieć "normalną pracę" i odnosi się do faktu, że w tym roku na maturze pojawił się jego wiersz "Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają".

bryll kisielewski 1200.jpg

***

Tytuł audycji: "Wolna sobota"

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: Ernest Bryll (pisarz, poeta i tłumacz)

Data emisji: 16.06.2018

Godzina emisji: 16.00

mg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na ile aktualny jest dziś Cyprian Kamil Norwid?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 13:00
- Spotkanie z drugim człowiekiem było dla Norwida czymś w rodzaju sakramentu. Miał pretensje do Polaków, że nie potrafią ze sobą poważnie rozmawiać przez czas dłuższy niż kilka minut - mówił w Dwójce auotr książki "Gladiator prawdy" poświęconej jednemu z największych polskich poetów.
rozwiń zwiń