Poznaj nominowanych do Nagrody Literackiej im. J. Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 11:55
Program 2 Polskiego Radia przedstawił cykl rozmów prezentujących twórców nominowanych do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za 2016 rok.
Audio
  • Rozmowa z Jackiem Kowalskim nominowanym do Nagrody im. Mackiewicza za książkę "Sarmacja - obalanie mitów. Podręcznik bojowy" (Wybieram Dwójkę)
  • Rozmowa z Pawłem Rojkiem, nominowanym do Nagrody im. Mackiewicza (Wybieram Dwójkę)
  • Rozmowa Anny Lisieckiej ze Stanisławem Nowakiem, nominowanym do Nagrody im. Mackiewicza za książkę "Galicyanie" (Wybieram Dwójkę)
  • Rozmowa z ks. Janem Sochoniem nominowanym do Nagrody im. Mackiewicza za książkę "Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury" (Wybieram Dwójkę)
  • Rozmowa z Jackiem Komudą nominowanym do Nagrody im. Mackiewicza za książkę "Hubal" (Wybieram Dwójkę)
  • Rozmowa z Pawłem Lisickim nominowanym do Nagrody im. Mackiewicza za książkę "Krew na naszych rękach?" (Wybieram Dwójkę)
  • Rozmowa ze Stefanem Türschmidem nominowanym do Nagrody im. Mackiewicza za książkę "Ikony. Opowieść o terrorystach" (Wybieram Dwójkę)
  • Katarzyna Wójcik opowiada o książce Leszka Elektorowicza "Rąbek królestwa", nominowanej do Nagrody im. Mackiewicza (Wybieram Dwójkę)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: MabelAmber/Pixabay/C.C.0

Gościem pierwszej audycji cyklu był Jacek Kowalski, autor pracy "Sarmacja. Obalanie mitów" (Zona Zero), z którym spotkała się Katarzyna Hagmajer-Kwiatek z Redakcji Literackiej Dwójki. 

Obok Jacka Kowalskiego, w gronie nominowanych do tej prestiżowej nagrody znaleźli się: Leszek Elektorowicz, "Rąbek Królestwa", ARCANA, Kraków 2016, Jacek Komuda, "Hubal", Fabryka Słów, Paweł Lisicki "Krew na naszych rękach", Fabryka Słów, Stanisław Nowak "Galicyanie", WAB, Paweł Rojek "Awangardowy konserwatyzm", Ośrodek Myśli Politycznej, ks. Jan Sochoń, "Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury", Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu i Stefan Türschmid, "Ikony. Opowieść o terrorystach", Rebis.

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza, przyznawana od 2002 roku, upamiętnia postać i dzieło zmarłego w 1985 r. na emigracji jednego z najwybitniejszych prozaików i publicystów polskich XX wieku, którego bezkompromisowy antykomunizm uczynił na wiele lat "pisarzem wyklętym". Nagroda przyznawana jest corocznie, a ogłoszenie wyników i uroczystość wręczenia laurów odbywa się 11 listopada.

Nagrodę im. Józefa Mackiewicza przyznaje kapituła, której przewodniczyli Marek Nowakowski (do śmierci w maju 2014 r.), a następnie Tomasz Burek, zmarły w maju 2017 r. Obecnie Kapitule przewodzi prof. Maciej Urbanowski. Pozostali członkowie kapituły to: Dorota Boetcher, Jacek Bartyzel, Krzysztof Dybciak, Wacław Holewiński, Jan Michał Małek, Stanisław Michalkiewicz, Jacek Trznadel i Rafał A. Ziemkiewicz.

bch/mz


Zobacz więcej na temat: Józef Mackiewicz literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Mackiewicz: bolszewizm nie uznaje prawdy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 12:40
- Ten pisarz już w latach 30. XX w. zrozumiał podstawowe instrumenty propagandy sowieckiej – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, omawiając nowo wydane książki Mackiewicza: "Tajemnica żółtej willi" oraz "Wieszać czy nie wieszać".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Mackiewicz: Polakom brakuje ducha przekory

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 13:08
- Jego tezy o polskim charakterze narodowym idą w kontrze do wizji tradycyjnej czy stereotypowej – podkreślał prof. Maciej Urbanowski, mówiąc o "trzeźwiącej i zaskakującej" lekturze nowo wydanych tekstów Józefa Mackiewicza.
rozwiń zwiń