REKLAMA

"Merylin Mongoł" w wersji radiowej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 23:00
Z fonoteki archiwalnych słuchowisk Polskiego Radia przypomnimy głośną sztukę Nikołaja Kolady, rosyjskiego dramaturga i reżysera, pt. "Merylin Mongoł" w adaptacji radiowej Iwony Malinowskiej i reżyserii Henryka Rozena. Jest to nagranie z 2003 r.
Edyta Jungowska w studiu Teatru Polskiego Radia
Edyta Jungowska w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

W jednym z wywiadów Nikołaj Kolada przyznał się, że napisał około 80 sztuk, ale tylko część z nich uważa za "niezłe", a dwa - bardzo dobre. Faktycznie na przełomie stuleci spektakularną karierę na scenach Polski oraz kilku innych krajów (m.in. Wielkiej Brytanii z jej ówczesnym zamiłowaniem do "nowego brutalizmu") zrobiły dwa teksty rosyjskiego dramaturga - "Merilyn Mongoł" oraz "Martwa królewna".
W swoich sztukach pokazuje on przeważnie życie rosyjskiej prowincji po przemianach ustrojowych. Bohaterowie jego dramatów nie bardzo potrafią się odnaleźć w tej nowej rzeczywistości – są nieporadni, biedni, zagubieni i straszliwie samotni. Wszyscy tęsknią za uczuciem. Wydaje im się, że prawdziwe życie jest gdzie indziej. Ten pesymistyczny nurt w twórczości rosyjskiej nazwano "czernuchą" i ma on jeszcze innych przedstawicieli.
Sztuki Kolady dają szerokie możliwości interpretacyjne aktorom. Kolada bowiem, sam będąc także aktorem w swoim czasie, doskonale rozumie scenę. Ale interesuje go teatr tradycyjny, na pierwszy rzut oka realistyczny, ale tak naprawdę jest to "realizm cudowny". Bohaterowie wiążą swoje nadzieje na zmiany z czymś nierealistycznym, nadzwyczajnym, choć czasem tragicznym – jak trzęsienie ziemi w "Merylin Mongoł". - W ten sposób wyraża się jego własna tęsknota za cudem wobec potworności otaczającego nas świata - mówi Janusz Majcherek.

Autor:
Nikołaj Kolada

Autor Przekładu:
Jerzy Czech

Reżyser:
Henryk Rozen

Realizator:
Maria Olszewska

Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko

Inni współtwórcy:
Iwona Malinowska - adaptacja

Obsada:
Anna Gajewska - Olga, Artur Janusiak - Misza, Jacek Rozenek - Aleksiej, Edyta Jungowska - Inna

2 lutego (niedziela), godz. 21.30 - 23.00

Czytaj także

Czy Merylin Mongoł trafi do wieczności?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:00
Kluczem do zrozumienia dramatów Nikołaja Kolady jest współczucie. Jeśli zostanie on zapamiętany, to nie dzięki sugestywnym obrazom Rosji w okresie transformacji, lecz jako spadkobierca Czechowa i Dostojewskiego - sugerują w Dwójce Iwona Malinowska i Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr pod piórem Jerzego Koeniga

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 09:00
"Chcemy tego czy nie, musimy nauczyć się robić teatr zwykły w czasach nijakich.”– pisał Jerzy Koenig, jeden z najważniejszych powojennych krytyków teatralnych. W "Sezonie na Dwójkę" omówiliśmy jego najważniejsze teksty zebrane w książce "Kto ma mieć pomysły".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Grabowski: teatr zrobił się snobistyczny

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 16:15
Znają go wszyscy. W ubiegłym roku obchodził 40. jubileusz pracy artystycznej i w końcu mierzy się na scenie z Czechowem. Andrzej Grabowski był gościem Czwórki.
rozwiń zwiń