X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Grabowski: teatr zrobił się snobistyczny

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 16:15
Znają go wszyscy. W ubiegłym roku obchodził 40. jubileusz pracy artystycznej i w końcu mierzy się na scenie z Czechowem. Andrzej Grabowski był gościem Czwórki.
Audio
  • Andrzej Grabowski nie chce jeszcze podsumowywać kariery artystycznej (Czwórka/Stacja Kultura)
Andrzej Grabowski
Andrzej GrabowskiFoto: Czwórka

Obecnie aktora można oglądać m.in. w Teatrze 6.piętro, gdzie występuje w przedstawieniu "Czechow żartuje!". W swojej karierze artystycznej nie miał wcześniej okazji zetknąć się z twórczością tego autora, co nie znaczy, że jest mu ona obca. - Na egzaminie wstępnym do szkoły teatralnej mówiłem krótkie opowiadanie, czyli tak naprawdę monolog Czechowa "Na gwoździu". Od tego czasu, czyli od 1969 roku, miałem z nim tyle wspólnego, że uwielbiałem oglądać wszystkie spektakle czechowowskie. Teraz sam go gram - opowiada Andrzej Grabowski. - Reakcje publiczności świadczą, że Czechow jest ponadczasowy. On wyśmiewając ludzkie wady, a z ludźmi wszelakimi miał okazję pracować na co dzień jako lekarz, nie robił tego złośliwie. To nie był Dostojewski opowiadający o ciemnych stronach ludzkiej świadomości, tylko facet, który się z nich śmiał.
W grudniu ubiegłego roku aktor obchodził 40. jubileusz pracy zawodowej. Dla każdego artysty jest to zawsze czas na refleksję i podsumowanie dotychczasowej kariery. - Aktorstwo to zawód, który wysysa i wyżera - zdradza gość "Stacji Kultura". - Zawsze, gdy człowiek podsumowywuje swoje dokonania dochodzi do wniosku, że mogłoby być lepiej, tak w życiu zawodowym, jak i prywatnym. To się łączy, bo często przecież to życie osobiste jest zaniedbywane przez karierę. Ale to chyba każdy człowiek mógłby tak o sobie powiedzieć, niezależnie czym się zajmuje.
Przeczytaj: Andrzej Grabowski wspomina szkołę teatralną<<<
Andrzej Grabowski unika jednak jednoznacznej oceny swojej zawodowej kariery. Uważa, że jest na to jeszcze za wcześnie: - Nie chciałbym tego robić, podsumowywać, bo to pewnie zrobią nad moim grobem i stwierdzą, że... Na pewno stwierdzą, że dobrze, bo zawsze tak jest - przyznał ze śmiechem. - Ja nie mam zielonego pojęcia, jak się do tego odnieść, bo jeszcze nie skończyłem, jeszcze nie wieczór - dodał.
Pod koniec rozmowy w "Stacji Kultura", znany z niezliczonej ilości doskonałych ról aktor, odniósł się do zmian, jakie nastąpiły w trakcie jego kariery w samym teatrze. - Tak, teatr zrobił się snobistyczny. Zmienił się bardzo w ciągu tych czterdziestu lat. Był tym trybunem, jakim teraz jest na Ukrainie Euromajdan, przypomnijmy sobie przecież tylko "Dziady" z 1968 roku. Jako teatr, w latach 80., byliśmy namiastką wolności, dawaliśmy ludziom nadzieję, czuliśmy się potrzebni. Dzisiaj już tego nie ma. Ale to chyba normalne, znak czasu i zmian, które nastąpiły we wszystkich sferach życia - podsumowuje Andrzej Grabowski.
(ac/pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niebanalny Kiepski

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 13:40
- Mam wysoką tolerancję dla postaci Ferdynanda Kiepskiego. Koleguję się z nim, chociaż piwa z nim nie pijam - żartuje aktor, a ostatnio również piosenkarz Andrzej Grabowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzelak i Domańska: warto być aktorem, nie celebrytą

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 13:35
- W Polsce w cenie nagle są ludzie, którzy nie mają wiele do zaprezentowania, niewiele osiągnęli, ale są sławni i każdy ich rozpoznaje, z czymś kojarzy. Są marką, bo są znani. To boli, gdy popularność jest ponad talentem - powiedziała Czwórce Aleksandra Grzelak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2014. Co nas czeka w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 17:48
W czwartkowej "Stacji Kultura" dowiemy się, co czeka w nadchodzącym roku miłośników dobrego kina i teatralnych spektakli, a także, co warto będzie przeczytać.
rozwiń zwiń