Słuchowisko "Rozstrzelanie" z Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 09:00
Za nami transmisja słuchowiska "Rozstrzelanie" Wojciecha Tomczyka, w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Prezentowaliśmy ją na antenie Programu 2 Polskiego Radia w niedzielny wieczór (26.09), a wykonanie odbyło się w Muzeum Powstania Warszawskiego. W rolach głównych wystąpili: Joanna Jeżewska, Leon Charewicz i Andrzej Mastalerz.
Audio
  • Słuchowisko "Rozstrzelanie" Wojciecha Tomczyka w reż. Dariusza Błaszczyka (Wieczór ze słuchowiskiem/Dwójka)
Słuchowisko Rozstrzelanie
Słuchowisko "Rozstrzelanie"Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie: serwis specjalny

Współpraca radiowej Dwójki z Muzeum Powstania Warszawskiego zaowocowała wyjątkowym wydarzeniem, jakim była prezentacja słuchowiska na żywo, z udziałem publiczności, w siedzibie muzeum. 


Posłuchaj
43:53 Dwójka Słuchowisko rozstrzelanie 26.09.2021.mp3 Słuchowisko "Rozstrzelanie" Wojciecha Tomczyka w reż. Dariusza Błaszczyka (Wieczór ze słuchowiskiem/Dwójka) 
Aktorzy podczas jednej z ostatnich prób. Aktorzy podczas jednej z ostatnich prób.

Tekst Tomczyka to historia rodziny, która rekonstruuje tragiczne wydarzenia, jakie były udziałem jej przodków podczas Powstania Warszawskiego. Pamięć o tym, co się stało, a także przywoływanie tego w gronie rodzinnym niespodziewanie zyskują współczesny wątek, który dotyczy kolejnego pokolenia, urodzonego i wychowanego już w wolnej Polsce. Słuchowisko podejmuje temat zmagania się z historią przez następne generacje, które są zagubione pomiędzy obowiązkiem pamiętania a otwartością na "innego" i gotowością życia tu i teraz. 

Próba czytana słuchowiska. Próba czytana słuchowiska.

Usłyszeliśmy także: Angelikę Kurowską, Kamila Prubana, Klaudiusza Kaufmanna, Martina Bogdana, Antoninę Żbikowską, Noemi Żbikowską i Kubę Stracha.

Czytaj też: Wojciech Tomczyk: "Rozstrzelanie" to opowieść o mechanizmach pamięci >>>

Transmisja wideo odbywała się na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 26.09.2021

Godzina emisji: 21.00

Czytaj także

"Były dwie wersje na temat śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 19:52
- Jedni mówili, że zginął w pałacu Blanka, i taka była oficjalna wersja. Byli tacy, którzy twierdzili, że zginął na wieży ratuszowej - mówił w Programie 2, w 77. rocznicę śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wiesław Budzyński, biograf poety.
rozwiń zwiń