"Były dwie wersje na temat śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 19:52
- Jedni mówili, że zginął w pałacu Blanka, i taka była oficjalna wersja. Byli tacy, którzy twierdzili, że zginął na wieży ratuszowej - mówił w Programie 2, w 77. rocznicę śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wiesław Budzyński, biograf poety.
Warszawski mural z wizerunkiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Warszawski mural z wizerunkiem Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Paradox Media/Narodowe Centrum Kultury

Posłuchaj
24:16 2021_08_04 19_34_04_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Warszawa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 
Krzysztof Kamil Baczyński forum 1200.jpg
Wspominając Baczyńskiego...

W uchwale Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej ustanawiającej rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czytamy: "Poeta w swoich wierszach mówi o sprawach ważnych i ponadczasowych, takich jak wierność, miłość, Ojczyzna, ale też pokazuje tragiczną stronę ludzkiego życia, związaną z koniecznością wyboru, poświęceniem i strachem przed śmiercią". 

Krzysztof Kamil Baczyński - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Czwartego sierpnia minęła 77. rocznica śmierci poety Polski Walczącej. Krzysztof Kamil Baczyński poległ na placu Teatralnym podczas walki w obronie swojego miasta - Warszawy, w której urodził się sto lat temu, którą kochał i o której pisał w swoich wierszach.

Jak przekonywał w "Rozmowach po zmroku" Wiesław Budzyński, ustalenie okoliczności śmierci Barczyńskiego było o tyle ważne, że w zależności od wersji różniły się jej daty: pałac Blanka - 4 sierpnia, wieża ratuszowa - 5 sierpnia.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

radiobaczynski_okladka.jpg
Posłuchaj specjalnego kanału - Radio Baczyński

- Przystąpiłem do badania tej sprawy w latach 80. Ratusz był budynkiem zapomnianym, rozebranym, mimo że ruiny nadawały się do odbudowy. Oddział, który w nim walczył pod dowództwem mjr. Kozakiewicza ps. Barry, był nie tyle przemilczany, co tępiony. Był to odział specjalny i Baczyński dołączył do nich zupełnie przypadkowo. Nie dotarł do niego rozkaz o wybuchu powstania. Przyszedł na ul. Focha, gdzie była wyznaczona zbiórka "Parasola" - oddziału, do którego należał Baczyński. W momencie strzelaniny oni dopiero się zorientowali, że wybuchło powstanie - tłumaczył biograf poety.

Wiesław Budzyński przybliżał w audycji także inne miejsca w stolicy związane z Baczyńskim, a o wizerunku rodzinnego miasta w poezji Baczyńskiego mówił Piotr Matywiecki.

Odwiedziliśmy też Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, w którym znajduje się wiele rękopisów, dokumentów, fotografii i pamiątek po poecie. Opowiadała o nich kustosz Małgorzata Wichowska.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 4.08.2021

Godzina emisji: 19.30

pg

Czytaj także

Lesław Bartelski. Przyjaciel poetów walczącej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 05:52
– Było moim wielkim szczęściem w życiu, że zetknąłem się z Tadeuszem Gajcym, Zdzisławem Stroińskim, Andrzejem Trzebińskim, a także z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim –  podkreślał w radiowym nagraniu Lesław Bartelski. 27 marca mija 18 lat od śmierci tego poety i kronikarza pokolenia literatów czasu wojny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poeci podczas Powstania Warszawskiego. Dr Ukielski: poezja podczas zrywu była pełna złości

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 07:35
- Poezja, która powstała w trakcie Powstania była pełna takiej złości, wściekłości jak chociażby "Czerwona Zaraza" Ziutka Szczepańskiego, gdzie wzywa Sowietów żeby nie stali bezczynnie z drugiej strony Wisły, a jednocześnie zdając sobie sprawę że są czerwoną zarazą, a więc nie niosą ze sobą wolności - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń