Wojciech Tomczyk: "Rozstrzelanie" to opowieść o mechanizmach pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 18:00
- Kiedy byłem młodszy, żyli wszyscy uczestnicy głównego wątku tej opowieści, czyli moja mama, mój dziadek, siostra mamy. To ważna część naszego dziedzictwa, postanowiłem ją wreszcie opisać - mówił na antenie Dwójki Wojciech Tomczyk, autor słuchowiska, które w niedzielę 26 września o godz. 21.00 zostanie zagrane na żywo. Będziemy je transmitować na antenie Programu 2 i na Facebooku Dwójki prosto z Muzeum Powstania Warszawskiego. 
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: trabantos/shutterstock

1200x660_rozstrzelanie_01.3.jpg
"Rozstrzelanie". Premiera na żywo z Muzeum Powstania Warszawskiego

Posłuchaj
27:57 2021_09_22 17_31_16_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Wojciech Tomczyk i Dariusz Błaszczyk o pracy nad słuchowiskiem "Rozstrzelanie" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

W środowe popołudnie spotkaliśmy się z autorem i reżyserem słuchowiska "Rozstrzelanie". Wojciech Tomczyk i Dariusz Błaszczyk opowiedzieli o pracy nad spektaklem.

Tekst Wojciecha Tomczyka to historia rodziny, która rekonstruuje tragiczne wydarzenia, jakie były udziałem jej przodków podczas Powstania Warszawskiego. Pamięć o tym, co się wydarzyło, a także przywoływanie tego w gronie rodzinnym niespodziewanie zyskują współczesny wątek, który dotyczy kolejnego pokolenia, urodzonego i wychowanego już w wolnej Polsce.

Autor słuchowiska powiedział, że o tym aspekcie Powstania Warszawskiego rzadko pamiętamy. - Zginęło 18 tysięcy powstańców i między 200 a 300 tysięcy osób cywilnych, to są zupełnie porażające liczby. Sztandarową pozycją o losach ludności cywilnej jest "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, dzieło literackie najwyższej próby, trudno jednak mówić, aby w całości wyczerpywało tę tematykę.

Według Wojciecha Tomczyka istotne było też to, że jest historia opowiadana z punktu widzenia drugiego pokolenia. - My znamy ją z przekazu, to słuchowisko jest także o tym, jak te przekazy rodzinne funkcjonują. 

Czytaj też:

Ksiądz porucznik, kapelan Powstania Warszawskiego. Od dziś w kinach film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie"

"Kolumbowie" serialem, który "wbija w fotel"

Reżyser Dariusz Błaszczyk przyznał, że ma już za sobą spotkanie z tą tematyką. - "Odyseja Xięcia" to stricte powstańcza opowieść, a tekst "Rozstrzelania" zaintrygował mnie dlatego, że właściwie jest to historia współczesna. To jednocześnie opowieść bardzo autobiograficzna i uniwersalna. 

Zaznaczył, że słuchowisko realizowane na żywo wymaga innego podejścia niż nagrywane. - Ważny jest ten element napięcia, trzeba to wszystko zgrać ze sobą. Role są ciekawie napisane, mam nadzieję, że to będzie aktorska uczta. Staramy się, aby można było zobaczyć tę magię przenoszenia się w czasie - podkreślił.  

Słuchowisko podejmuje temat zmagania się z historią przez następne generacje, które są zagubione pomiędzy obowiązkiem pamiętania a otwartością na "innego" i gotowością życia tu i teraz.

W rolach głównych wystąpią: Joanna Jeżewska, Leon Charewicz i Andrzej Mastalerz.

Usłyszymy także: Angelikę Kurowską, Kamila Prubana, Klaudiusza Kaufmanna, Martina Bogdana, Antoninę Żbikowską, Noemi Żbikowską i Kubę Stracha.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Wojciech Tomczyk (dramaturg, autor tekstu słuchowiska "Rozstrzelanie"), Dariusz Błaszczyk (reżyser słuchowiska "Rozstrzelanie")

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

"Rodzina królewska". Aktorzy o premierowym słuchowisku w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 17:42
- Tak dobrze skrojonej polskiej sztuki komediowej dawno nie widziałem. Jeśli w ogóle potrafię sobie taką przypomnieć. Mamy do czynienia z arcydziełem Wojciecha Tomczyka. Język, sposób opowiadania, kreślenia postaci jest mistrzowski - przekonywał w audycji "Wybieram Dwójkę" Jarosław Gajewski, odtwórca roli pisarza, Juliusza Zalepiaszczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krakus". Dariusz Błaszczyk: to bardziej utwór dźwiękowy niż słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:19
- Ta muzyczność w wykonaniu aktorów biorąca się z rytmiki, melodii wiersza, a także muzyka Bastarda Trio nie jest tylko stricte podkładem czy tłem, ale bardzo często gra też rolę efektów dźwiękowych. Ta muzyka jest tutaj wszędobylska - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser słuchowiska "Krakus", które w niedzielę (23.05) będzie miało premierę na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń