Słuchowisko "Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 11:24
Zapraszamy dziś do Dwójki na 21.00 na słuchowisko opisujące losy silnej, śląskiej kobiety, którą pacyfikacja kopalni "Wujek" stawia w najtragiczniejszej życiowej sytuacji.

Bohaterką słuchowiska jest Kinga Naleźniok, mieszkanka Katowic, wdowa po górniku zabitym w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek”. Akcja rozgrywa się w mieszkaniu Kingi, w dniu jej pogrzebu. W skromnej stypie uczestniczy dwoje dorosłych dzieci Kingi: bezrobotny Darek i Żaneta, która na pogrzeb matki przyleciała z Dublina, gdzie pracuje i studiuje.

Jedynym gościem jest Starszy Pan. Kinga Naleźniok była jego znajomą z czasów, gdy mieszkali na osiedlu górniczym, w tzw. familoku przy ulicy Kopalnianej 1. Takie domy wiązały ludzi więzami o wiele silniejszymi, niż jedynie sąsiedzkie.

Z opowieści Starszego Pana wyłania się postać dzielnej, twardej śląskiej kobiety, którą w pewnym momencie życia, całkiem nieoczekiwanie, dopadła Historia. Jako żona górnika, uczestnika strajku okupacyjnego w kopalni „Wujek”, próbowała dotrzeć do męża z ciepłą strawą.

Właśnie droga Kingi Naleźniok z bloku przy ul. Rewolucjonistów do mieszkania ciotki Gosi mieszkającej w bloku z widokiem na główną bramę kopalni „Wujek”, a następnie powrót do domu, jakby przez kolejne kręgi piekieł – jest rzeczywistym tematem słuchowiska. 

 

Autor:
Feliks Netz

Reżyseria:
Waldemar Modestowicz
Realizacja:
Jacek Kurkowski

Obsada:
Kinga Preis
Krzysztof Kolberger
Anna Dereszowska
Adam Woronowicz
Sława Łopuszańska
Bernard Krawczyk
Adam Bauman
Artur Święs i inni

Słuchowisko otrzymało w 2007 roku wyróżnienie na Festiwalu Prix Italia za scenariusz. Zdobyło także nagrody na Festiwalu Dwa Teatry 2007 za: scenariusz oryginalny, realizację akustyczną, muzykę oryginalną i dla Kingi Preis za najlepszą rolę kobiecą.

Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską" dziś o godz. 21.00 w Dwójce.

Czytaj także

Nowy świadek na rozprawie ws. masakry w "Wujku"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 07:42
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie kolejna rozprawa w czwartym procesie generała Czesława Kiszczaka. W sądzie pojawić się ma now świadek. Gen. Kiszczak jest oskarżony o przyczynienie sie do śmierci 9 górników w kopalni Wujek w grudniu 1981 roku. Grozi mu do 10 lat więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiszczak mógł zapobiec masakrze górników z Wujka

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 15:51
Komentarze po rozpoczęciu - po raz czwarty - procesu generała Czesława Kiszczaka, który trwa przed warszawskim sądem.
rozwiń zwiń