"Nestorka". Barbara Krafftówna w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 20:00
W sobotni wieczór przypomnieliśmy jedno z wielu słuchowisk Polskiego Radia z udziałem Barbary Krafftówny. Wybitna aktorka zmarła 23 stycznia w wieku 93 lat.
Barbara Krafftówna
Barbara KrafftównaFoto: NAC

Marta Grzechowiak "Nestorka", prod. 2009, 

Reżyseria: Jan Warenycia

Realizacja akustyczna: Maria Olszewska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Barbara Krafftówna, Agnieszka Judycka, Grzegorz Damięcki, Sławomir Pacek, Paweł Szczesny

Słuchowisko Marty Grzechowiak "Nestorka" to historia spotkania dwóch kobiet: 80-letniej Marii i młodej, 30-letniej Marysi, która z powodu decyzji administracyjnej, musi na czas remontu domu pomocy społecznej przyjąć do swojego domu-pracowni staruszkę. Marysia jest plastyczką, wyzwoloną artystką i kobietą, dla której wizyta "staruchy", jak nazywa starszą panią, jest ciężkim balastem w trakcie jej pracy nad nową wystawą. Ale może okaże się też czymś innym…

W 2019 roku, z okazji swoich 91. urodzin, Barbara Krafftówna spotkała się z publicznością. Relację z tego spotkania, a także rozmowę z prowadzącym je biografem aktorki Remigiuszem Grzelą wyemitowaliśmy na naszej antenie.

Artystka wielokrotnie udzielała wywiadów Polskiemu Radiu. W kwietniu ubiegłego roku w Dwójce wzięła udział w audycji "Dwie do setki", w której wypowiadała się o innej wielkiej aktorce - Irenie Kwiatkowskiej

- Na pierwszej próbie sytuacyjnej powiedziała mi: słuchaj, mam taki pomysł, żeby wjeżdżać na scenę na wrotkach. Wzięła potem kilka lekcji jazdy i na szczęście powiedziała: nie, jednak to nie był dobry pomysł - wspominał w Dwójce Cezary Żak, który reżyserował przedostatnią sztukę, w której zagrała Barbara Krafftówna.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 5.02.2022

Godzina emisji: 19.30


Czytaj także

Barbara Krafftówna w słuchowisku "Wszystko w rodzinie" Marcina Trońskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 23:00
Wspominając Barbarę Krafftównę, przypomnieliśmy słuchowisko "Wszystko w rodzinie", w którym ta wybitna aktorka wraz z Franciszkiem Pieczką zagrali główne role. Obok nich wystąpili m.in. Sławomira Łozińska, Stanisław Brudny oraz Marcin Troński, który także słuchowisko stworzył i wyreżyserował. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Krafftówna w krainie czarów. Archiwalny wywiad

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 10:00
Mija tydzień, odkąd w wieku 93 lat odeszła Barbara Krafftówna – wybitna aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka. W audycji "Zagadkowa niedziela" Katarzyna Stoparczyk przywołała fragmenty archiwalnego wywiadu, którego artystka udzieliła w Trójce w 2018 roku, na trzy miesiące przed swoimi dziewięćdziesiątymi urodzinami. 
rozwiń zwiń