"Serce. O Juliuszu Mieroszewskim". Posłuchaj premierowego słuchowiska!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 19:59
Słuchowisko "Serce. O Juliuszu Mieroszewskim" przybliża postać jednego z najważniejszych polskich publicystów politycznych XX wieku, autora koncepcja ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś). Autorką scenariusza jest Marta Sokołowska, a reżyserią zajął się Maciej Wiktor. W tytułowej roli występuje Piotr Grabowski. Zapraszamy!
W najbliższą niedzielę na naszej antenie premiera słuchowiska Serce. O Juliuszu Mieroszewskim Marty Sokołowskiej w reżyserii Macieja Wiktora
W najbliższą niedzielę na naszej antenie premiera słuchowiska "Serce. O Juliuszu Mieroszewskim” Marty Sokołowskiej w reżyserii Macieja WiktoraFoto: materiały prom.

Produkcja Centrum Mieroszewskiego i Fundacji Konglomeart ma na celu przybliżenie postaci Juliusza Mieroszewskiego – wybitnego dziennikarza, publicysty i pisarza politycznego, którego tezy formułowane na łamach paryskiej "Kultury" są niezwykle aktualne również dzisiaj.

O Juliuszu Mieroszewskim...

Juliusz Mieroszewski był jednym z najważniejszych polskich publicystów politycznych XX wieku. Większość swojego dorosłego życia spędził na emigracji w Londynie, jako korespondent i współpracownik paryskiej "Kultury", na łamach której publikował swoje prace do śmierci w 1976 roku. Jego najważniejszą ideą była koncepcja ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś), która postulowała współpracę i partnerstwo między Polską a jej wschodnimi sąsiadami jako warunek stabilności i pokoju w regionie. Mieroszewski zmarł w Londynie, jednak jego dziedzictwo pozostaje żywe i inspirujące.

Słuchowisko w radiowej Dwójce

Słuchowisko "Serce. O Juliuszu Mieroszewskim" łączy fakty z życia Mieroszewskiego z fikcją literacką. Scenariusz przenosi słuchaczy w podróż przez najważniejsze momenty życia bohatera, ukazując jego zmagania, pasje i niestrudzone dążenie do prawdy. Przez dramatyczne wątki i głębokie dialogi, słuchowisko odkrywa przed słuchaczami nie tylko postać samego Mieroszewskiego, ale również kontekst historyczny i społeczny jego czasów.

Autorką scenariusza jest Marta Sokołowska, dramatopisarka i laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, a reżyserią zajął się Maciej Wiktor, reżyser filmowy i teatralny. Muzykę skomponował Yegor Zabelov, pochodzący z Mińska wirtuoz akordeonu.


Posłuchaj
49:10 Dwójka słuchowisko pt. Serce. O Juliuszu Mieroszewskim.mp3 Słuchowisko "Serce. O Juliuszu Mieroszewskim" (Dwójka)

***

Marta Sokołowska "Serce. O Juliuszu Mieroszewskim" 

reżyseria: Maciej Wiktor, realizacja akustyczna: Katarzyna Figat, muzyka: Yegor Zabelov

obsada: Piotr Grabowski (Juliusz Mieroszewski), Piotr Napieraj (Kazimierz Mieroszewski), Dagny Mikoś (Inka – Jadwiga Czechowicz), Karol Kadłubiec (Marek), Magdalena Kozikowska-Pieńko (Maria), Anna Demczuk (Lekarka), Jagoda Rall (Julia), Paweł Gładyś (Mróz/Serce)

***

Premiera słuchowiska miała miejsce 2 czerwca o godz. 19.00 w Programie 2 Polskiego Radia. 

pg/zch/wmkor

Czytaj także

Jego teksty były dla "Kultury" kanoniczne

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 10:17
- On był porte-parole Jerzego Giedroycia - tak o Juliuszu Mieroszewskim mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski. Okazją do przywołania pisarstwa publicysty jest wydany właśnie zbiór tekstów Mieroszewskiego, "Listy z wyspy. ABC polityki 'Kultury'".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Mieroszewski. Żołnierz Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 09:50
Po jego śmierci Jerzy Giedroyc napisał: "wraz z nim umarła część »Kultury«". O Juliuszu Mieroszewskim porozmawiamy wieczorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Mieroszewski i koncepcja ULB

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 18:00
W "Śladach pamięci" przybliżaliśmy postać Juliusza Mieroszewskiego, najważniejszego publicysty paryskiej "Kultury". Przez ćwierć wieku jego piórem Jerzy Giedroyc kreował plan pojednania i historycznego sojuszu ze wschodnimi sąsiadami Polski - projekt znany jako koncepcja ULB - Ukraina-Litwa-Białoruś.
rozwiń zwiń