Konstanty Jeleński. Menadżer polskiej literatury na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 19:33
W "Śladach pamięci" prezentowaliśmy część drugą wspomnień o Konstantym Jeleńskim. Mówiono o nim "menadżer literatury polskiej na Zachodzie". Według Wojciecha Karpińskiego był działającym alter ego Witolda Gombrowicza. Sam Gombrowicz napisał przy jakiejś okazji: "Wszystkie wydania moich dzieł w obcych językach powinny być opatrzone pieczątką »dzięki Jeleńskiemu«".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: BrAt82/Shutterstock

Posłuchaj
28:04 2021_10_18 17_31_15_PR2_Slady_pamieci.mp3 Konstanty Jeleński – wspomnienia część 2. (Ślady pamięci/Dwójka) 

Konstanty Jeleński – subtelny intelektualista związany z paryską "Kulturą" od samego jej początku, eseista, krytyk literatury i sztuki, a wcześniej żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Dla przyjaciół - Kot.

Śladem Jeleńskiego w "Kulturze" >>>

W latach 80. dziennikarka Radia Wolna Europa rozmawiała z Jeleńskim o specyfice polskiej emigracji. W audycji przypomnieliśmy to, a także wiele innych archiwalnych nagrań, których wspólnym mianownikiem była postać "Kota".

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Konstanty Jeleński. Ambasador kultury, przyjaciel mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 09:00
W związku z 30. rocznicą śmierci znakomitego eseisty i krytyka o jego dorobku rozmawialiśmy z Anną Arno, autorką powstającej właśnie biografii Jeleńskiego, i Piotrem Kłoczowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Arno o Konstantym A. Jeleńskim: jak mało kto potrafił żyć

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 16:37
- Wybierał życie dla innych, z innymi. Był wielbiony przez wielu wybitnych ludzi, a większość wielbi go za sztukę życia. Był bardzo obecny, kiedy był obecny i ludzie czuli przy nim, że są ważni - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" autorka pierwszej biografii Konstantego Jeleńskiego, krytyka literackiego, eseisty, współpracownika paryskiej "Kultury", promotora literatury polskiej w Europie.
rozwiń zwiń