Najszczęśliwszy człowiek na świecie, czyli Chaplin ma czkawkę

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 19:00
Dwójka zaprasza na słuchowisko z… 1934 roku! Jest to opowieść o słynnym amerykańskim komiku i jego, nie tylko romansowych, perypetiach.
Charlie Chaplin i Jackie Coogan w filmu The Kid, 1921
Charlie Chaplin i Jackie Coogan w filmu "The Kid", 1921 Foto: źr. Wikipedia/domena publiczna

Chaplin spotyka młodą, piękną, ale ubogą dziewczynę, uliczną śpiewaczkę. Oczywiście jest nią oczarowany. On też jest bez grosza: ma psa, z którym dzieli swoją biedę – obaj nie mają co jeść.

Nasz bohater zaprzyjaźnia się z dziewczyną, ona  bierze go jako kompana do śpiewu, tylko że on zupełnie śpiewać nie umie… Jest jeszcze przyjaciel-narzeczony dziewczyny, dziennikarz – również ubogi, a na dodatek pijak, któremu grozi wyrzucenie z redakcji, jeśli nie znajdzie i nie opisze "szczęśliwego człowieka".  

Słuchowisko Józefa Mayna "Najszczęśliwszy człowiek na świecie, czyli Chaplin ma czkawkę" powstało i zostało zaprezentowane słuchaczom przed wojną: w roku 1934 - wówczas gdy Program 2 jeszcze nie istniał. Sądzono, że tekst nie zachował się. Dopiero na początku lat 70. XX wieku Klemens Białek – zastępca kierownika Redakcji Słuchowisk Naczelnej Redakcji Literackiej (kierownikiem był wówczas Jerzy Krzysztoń), odnalazł tekst słuchowiska w Radiu w Pradze. Postanowił je reaktywować i w roku 1973 w Teatrze Polskiego Radia powstała jego współczesna wersja.     

Opracowanie: Klemens Białka. Reżyseria: Jerzego Rakowieckiego.
Obsada:  Bronisław Pawlik, Zofia Kucówna, Tadeusz Pluciński, Janusz Kłosiński, Halina Michalska, Leon Pietraszkiewicz, Henryk Bąk i inni.

Przed słuchowiskiem zapraszamy na wstęp Wacława Tkaczuka.

3 marca (sobota), godz. 22:00

Czytaj także

Elżbieta Markowska: Dwójko, trwaj!

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 20:43
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Elżbietą Markowską – osobą, która stworzyła radiową Dwójkę na nowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaciele Dwójki: Wiesław Myśliwski

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 17:14
- Podczas pierwszej wizyty w radiu odebrało mi mowę - wspomina znakomity pisarz, od lat sześćdziesiątych związany zwłaszcza z Programem II, którego słucha i w którym czytana jest jego proza oraz emitowane są adaptacje jego słuchowisk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaczęło się od Warszawy II

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 23:08
1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10 - uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu II Polskiego Radia.
rozwiń zwiń