Życie z piętnem "zdrajcy narodu"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 08:00
Zapraszamy na słuchowisko według dramatu Janusza Krasińskiego pisarza związanego z Polskim Radiem, który zmarł niespodziewanie w październiku.
Życie z piętnem zdrajcy narodu
Foto: Glow Images/East News

"Śniadanie u Desdemondy" w reżyserii Edwarda Płaczka miało premierę w 1971 roku. 4 lata później Teatr Telewizji wystawił spektkal Krystyny Meissner, z Zofią Kucówną, Ignacym Gogolewskim i Edmundem Fettingiem. Sztuka wędrowała po scenach prowincjonalnych; pokazał ją także warszawski Teatr Ludowy, działający na peryferiach stolicy. Tekst poddawano cięciom i przeróbkom, by ominąć drażliwy wtedy temat procesów stalinowskich. Autor toczył liczne potyczki z cenzurą.
"Śniadanie u Desdemony" jest dobrą ilustracją zjawiska, które krytycy nazwali "syndromem Krasińskiego". W utworach pisarza, który sam przeżył za kratami 10 lat (1947-56), najczęściej pojawia się bohater niesłusznie oskarżony, niesprawiedliwie osądzony. Nawet jeśli akt łaski przywraca mu wolność, to nikt nie uwolni go od brzemienia przeszłości.

Na tym także polega dramat Tadeusza i Szymona. Zwolnieni na mocy amnestii, zaskoczeni nagle odzyskaną wolnością bohaterowie muszą od nowa nauczyć się żyć. Szymon jest na świecie zupełnie sam. Tadeusz wraca do żony i dzieci. Skazany niewinnie na dożywocie, odsiedział 8 lat. Hanka, pozostawiona z małymi dziećmi bez środków do życia, zrozpaczona i napiętnowana jako żona "zdrajcy narodu", przeżyła piekło po drugiej stronie muru. Jedynym człowiekiem, który się od niej nie odwrócił, był Adam. Sprzedawał obrazy i meble, żeby dzieci miały co jeść. Tłumaczył im, że ich ojciec nie jest przestępcą i nie powinny się go wstydzić. Doprowadził do rewizji procesu. Był zawsze na miejscu, pomocny i serdeczny. I on otworzył drzwi, gdy Tadeusz wrócił do domu...
Przypominamy słuchowisko, zmarłego nagle w październiku tego roku, pisarza, który w latach 60. i na początku 70. był mocno związany z Polskim Radiem. Napisał wówczas wiele słuchowisk, w których występowała czołówka polskich aktorów. Niektóre z nich doczekały się wersji teatralnych i filmowych.
Reżyseria: Edward Płaczek; występują: Renata Kossobudzka, Władysław Kowalski, Mariusz Dmochowski, Bogdan Baer, Saturnin Żórawski, Jan Kociniak, Jerzy Karaszkiewicz, Zofia Saretok, Anna Skaros.
2 listopada (piątek), godz. 22.00

Czytaj także

Janusz Krasiński o sobie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 15:11
Archiwalne nagrania wspomnień zmarłego w tym miesiącu pisarza i dramaturga, członka Szarych Szeregów, żołnierza Powstania Warszawskiego oraz więźnia Auschwitz i Dachau - emitujemy w tym tygodniu w Dwójce.
rozwiń zwiń