Janusz Krasiński o sobie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 15:11
Archiwalne nagrania wspomnień zmarłego w tym miesiącu pisarza i dramaturga, członka Szarych Szeregów, żołnierza Powstania Warszawskiego oraz więźnia Auschwitz i Dachau - emitujemy w tym tygodniu w Dwójce.
Audio
  • Głosy z przeszłości: Janusz Krasiński o sobie, frag.1
  • Głosy z przeszłości: Janusz Krasiński o sobie, frag.2
  • Głosy z przeszłości Janusz Krasiński o sobie, frag.3
  • Głosy z przeszłości Janusz Krasiński o sobie, frag.4
  • Głosy z przeszłości Janusz Krasiński o sobie, frag.5
Janusz Krasiński o sobie
Foto: Mariusz Kubik/Wikipedia/CC

Janusz Krasiński urodził się 5 lipca 1928 roku w Warszawie. Po wojnie mieszkał w Niemczech skąd wrócił w 1947. Oskarżony przez komunistów o szpiegostwo na rzecz USA został skazany na 15 lat więzienia, które opuścił w 1956 roku na mocy amnestii. Po wyjściu na wolność pracował jako drukarz i magazynier.

Posłuchaj innych audycji z cyklu >>>

Debiutował na łamach "Po prostu" wierszem "Karuzela". W latach 1960-66 był redaktorem redakcji słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Współpracował ze tygodnikami "Współczesność" i "Kultura", a także z "Dialogiem".

Jego pierwsza powieść "Haracz szarego dnia" ukazała się w 1973 roku. Czterotomowy cykl powieści autobiograficznych uhonorowany w 2006 roku nagrodą im. Józefa Mackiewicza ("Na stracenie", "Twarzą do ściany", "Niemoc", "Przed agonią"). Janusz Krasiński był członkiem m.in. Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN Clubu, Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, a także Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zmarł nagle w niedzielę 14 października 2012 roku.

22-26 października (poniedziałek - piątek), godz. 11.45

Czytaj także

Mistrz słowa zdradza tajniki swojego pisania

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 14:37
– Systematyczne, codzienne siedzenie nad białą kartką papieru jest bardzo istotne. Czasem człowiek jest bezradny wobec tej białej kartki – ale jest to bezradność owocująca, z niej coś w końcu wynika – mówił Wiesław Myśliwski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz polskiego humoru w Radiach Wolności

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 14:53
Sławomir Mrożek był bohaterem wielu audycji nadanych przez Rozgłośnię Polską Radio Wolna Europa - wszystkie okraszone jego niezwykłym humorem i celną pointą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moje reakcje wychodzą ostrzej, niżbym chciał"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 09:08
Jerzy Pilch, obchodzący niedawno 60. rocznicę urodzin, opowiadał w Dwójce o swoich przygodach z ludźmi i książkami. Z charakterystycznym dla siebie dystansem mówił również o sprawach najtrudniejszych.
rozwiń zwiń