Aleksander Fredro "Trzy po trzy". Czyta Piotr Fronczewski

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 19:30
Od środy, 4 stycznia, w Dwójkowym cyklu "Książka do słuchania" zapraszaliśmy do słuchania fragmentów pamiętników Aleksandra Fredry "Trzy po trzy" w interpretacji Piotra Fronczewskiego.
Piotr Fronczewski
Piotr FronczewskiFoto: Grzegorz Śledź

To barwne, pełne humoru i anegdot wspomnienia autora "Zemsty" z czasów, kiedy służył w armii napoleońskiej. Fredro, zapytany kiedyś, co wyniósł z kampanii napoleońskiej, odpowiedział: "trochę wspomnień, dwa krzyżyki i pedogrę (daw. podagrę)".

Fragmenty książki "Trzy po trzy" znalazły się wśród 44 tekstów składających się na "Antologię Niepodległości", promowaną przez cały rok 2018 w ramach Narodowego Czytania. 

Teraz powracamy do twórczości słynnego komediopisarza, a okazją ku temu jest ogłoszenie przez Sejm RP Roku Aleksandra Fredry. W czerwcu przypada 230. rocznica urodzin tego twórcy, którego dramaty są z powodzeniem grane w teatrach już od dwustu lat. 

Aleksander Fredro urodził się w 1793 roku w Surochowie niedaleko Jarosławia w bogatej rodzinie szlacheckiej. Zmarł we Lwowie 15 lipca 1876. Był autorem komedii obyczajowych z życia szlachty, głównie prowincjonalnej. Pisywał również wiersze, poematy, aforyzmy. Debiutował w 1817 roku, jednak nie wpisał się nurt romantyzmu.

W swych komediach Fredro wykazał się mistrzostwem w charakterystyce bohaterów, kształtowaniu akcji i giętkości języka. Do utworów wprowadzał akcenty humorystyczne i elementy komiki ludowego teatru, ówcześnie właściwe tylko farsie. Utwory Fredry weszły na stałe do kanonu polskiej literatury i teatru. Najbardziej znane komedie to m.in. "Mąż i żona", "Pan Jowialski", "Śluby panieńskie", "Zemsta". Jego bajki, jak np. "Małpa w kąpieli", "Zupa na gwoździu" czy "Paweł i Gaweł", to ponadczasowe arcydzieła literatury dziecięcej. 

"Trzy po trzy" Aleksander Fredro - radiobook Polskiego Radia POSŁUCHAJ >>>>

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 4-20.01.2023

Godzina emisji: 19.15

mg/kor

Czytaj także

Aleksander Fredro. "Pozostawił partytury brzmień naszego charakteru narodowego"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 06:01
- Rozbawianie ludzi było u niego niczym kostium. Celem było pokazanie wad: zarówno pojedynczych ludzi, jak i całego społeczeństwa - przypominała o funkcji fredrowskiego komizmu prof. Barbara Naganowska. Dzisiaj mija 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klasyka polskiej komedii na kanale "Radiobook": dźwiękowa interpretacja "Zemsty" Aleksandra Fredry

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 09:00
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to "Zemsta" Aleksandra Fredry w wykonaniu Jana Świderskiego.
rozwiń zwiń