Chopin i jego Europa: Dang Thai Son gra Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 16:16
Zapraszamy na retransmisję koncertu wietnamskiego pianisty. W programie m.in. Koncert fortepianowy a-moll Paderewskiego.
Zadedykowany przez Paderewskiego Teodorowi Leszetyckiemu koncert  (na zdjęciu) powstawał stosunkowo długo  pomiędzy rokiem 1882 a 1889
Zadedykowany przez Paderewskiego Teodorowi Leszetyckiemu koncert (na zdjęciu) powstawał stosunkowo długo – pomiędzy rokiem 1882 a 1889Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Najszybciej powstała II część, jak przyznał w listach kompozytor, została naszkicowana zaledwie w ciągu "dwóch i pół dnia"; o niej wypowiadał się też najcieplej. Wyróżnia się szczególnie na tle energicznych, pełnych zamaszystości odcinków skrajnych. W poetyckiej, wręcz intymnej, urzekającej pięknem części wrażenie na słuchaczach wywołuje operowanie wyciszoną, skameralizowaną orkiestrą, zwłaszcza fragment wypełniony dialogami fortepianu ze skrzypcami, a następnie wiolonczelą solo prowadzący nieśpiesznie do zwiewnej kulminacji.

(Sławomir Wieczorek)

serwis specjalny
Chopin i jego Europa 2015 1200.jpg
Chopin i jego Europa 2015

Dzieło zaprezentuje Dang Thai Son. Pianista stał się znany w 1980 r. po zdobyciu I nagrody i nagród specjalnych za mazurki, polonezy i koncert na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od momentu zwycięstwa w Konkursie Chopinowskim jego kariera wiodła przez ponad czterdzieści krajów. Najważniejsze momenty w karierze to m.in. występy na gali otwarcia Roku Chopinowskiego (1999) oraz Konkursu Chopinowskiego (2005), wykonanie pięciu koncertów fortepianowych Beethovena w trakcie dwóch wieczorów w różnych częściach świata.

Program:

Edward Elgar Serenada na smyczki e-moll op. 20

Ignacy Jan Paderewski Koncert fortepianowy a-moll op. 17

Sergiusz Rachmaninow II Symfonia e-moll op. 27

Wyk. Dang Thai Son - fortepian, Philharmonia ORchestra, dyr. Vladimir Ashkenazy

(XI Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa", Warszawa, Sala koncertowa Filharmonii Narodowej, 27.08)

***

Na audycję "Podróż na jeden koncert" zapraszamy w piątek (28.08) w godz. 19.00-22.30. Program poprowadzi Marcin Majchrowski.

materiały prasowe/bch/mc

Czytaj także

Philippe Giusiano: Polska jest moim drugim domem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 15:35
Światowej sławy pianista i uczestnik festiwalu "Chopin i jego Europa" opowiadał w Dwójce o swoich związkach z Polską i karierze, która rozpoczęła się po wygraniu Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tobias Koch i zagadka czarnych fortepianów

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 14:00
- Gdy używamy Yamahy, Beiersdorfa czy Steinwaya to w jakimś sensie wszystko brzmi tak samo. Straciliśmy tę cudowną różnorodność fortepianów - mówił w Dwójce wybitny pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Platoński ideał muzyki Andreasa Staiera

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 14:00
- Musiało upłynąć sto lat od śmierci Bacha, zanim jego geniusz został rozpoznany. Dwa pokolenia po nim właściwie go nie znały - mówił o swoim ulubionym kompozytorze niemiecki klawesynista.
rozwiń zwiń