Ewa Dzieduszycka. Polska hrabina w obronie indyjskich kobiet

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 17:00
- Była fantastyczną feministką. Wszędzie, gdzie była, zwracała uwagę na sytuację kobiet - podkreśliła wnuczka podróżniczki Ewy Dzieduszyckiej, która w 1911 roku wyruszyła do Indii.
Audio
  • Rozmowy o polskiej podróżniczce - Ewie Dzieduszyckiej (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Czy sytuacja kobiet w Indiach zmienił się diametralnie od czasów Ewy Dzieduszyckiej?
Czy sytuacja kobiet w Indiach zmienił się diametralnie od czasów Ewy Dzieduszyckiej?Foto: pixabay

- To pierwsza Polka, która udokumentowała swój pobyt w Indiach książką - podkreślił socjolog prof. Krzysztof Podemski. - W przeciwieństwie do wielu wcześniejszych i późniejszych podróżników Ewa Dzieduszycka potrafiła docenić inną kulturę. Ale nie była też bezkrytyczna w duchu współczesnego multikulturalizmu - dodał.

Polska podróżniczka piętnowała więc ogromną i usankcjonowaną religijnie nędzę niższych warstw społecznych, praktykowana wciąż palenie wdów oraz szeroko rozumianą dyskryminację kobiet. Pamiętała przy tym, że Europa całkiem niedawno "odbiegła od niewoli haremu".

Ewa Dzieduszycka była czujną obserwatorką i zwracała uwagę na różne aspekty życia w odwiedzanych krajach. W Indiach odkryła między innymi... "piekło Mahometa"

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: prof. Krzysztof Podemski (socjolog, Uniwersytet Adama Mickiewicza), Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska (wnuczka Ewy Dzieduszyckiej)

Data emisji: 2.08.2015

Godzina emisji: 12.00

mm/kd

Czytaj także

Gdy ludy Goga i Magoga niosły Europie Apokalipsę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 16:00
- Wyprawa Jana di Piano Carpini oraz Benedykta Polaka uświadomiła Europejczykom, że Mongołowie to po prostu ludzie, choć groźni - opowiadał o pierwszym polskim podróżniku historyk Adam Krawiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polka, która poznała sekrety szamanów Syberii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 16:00
– W Polsce jest zapomniana, a w Wielkiej Brytanii Marię Czaplicką wymienia się jednym tchem razem z Bronisławem Malinowskim – mówił antropolog dr Łukasz Smyrski z UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzego Lotha pionierska podróż po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:31
- Ten polski geograf w 1929 roku przemierzył 31 760 km, z czego na ląd przypadało prawie 16 tysięcy kilometrów - mówił w audycji "Atlas polskich podróżników" afrykanista prof. Jan Milewski.
rozwiń zwiń