Śmierć okularnikom! Kambodża pod rządami Czerwonych Khmerów

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 14:52
W latach 70. kambodżańscy komuniści usiłowali stworzyć nowe społeczeństwo. Efekty ich reform liczyć można w setkach tysięcy ofiar.
Audio
  • Kambodża pod rządami Czerwonych Khmerów (Słuchaj świata/Dwójka)
Czaszki ofiar pomordowanych przez reżim Pol Pota, znajdujące się w Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng w Phnom Penh
Czaszki ofiar pomordowanych przez reżim Pol Pota, znajdujące się w Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng w Phnom PenhFoto: Wikipedia/Sigmankatie/C.C. 3.0

Po roku 1975 w Kambodży można było zginąć za zbyt delikatne ręce, a nawet za noszenie okularów, co też utożsamiano z przynależnością do grupy intelektualistów, uznawanych za niebezpiecznych i zbędnych w nowej rzeczywistości. Ideolodzy Czerwonych Khmerów, (komunistycznej organizacji, która rządziła w Kambodży w latach 1975-79) dążyli bowiem do stworzenia jednolitego społeczeństwa. Wzorcem była stanowiąca w kraju większość wiejska biedota, wrogiem zaś pasożytujący na niej mieszkańcy miast. Zostali oni wypędzeni ze swoich domów do przymusowych gospodarstw rolnych, o czym w audycji "Słuchaj świata" opowiadała Kambodżanka Setha Long-Kucharczyk, dziś wykładająca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.
Jak wyglądało życie pod rządami Czerwonych Khmerów i dlaczego odpowiedzialni za ludobójstwo przywódcy zostali osądzeni dopiero w ostatnich latach - o tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Słuchaj świata
Prowadzący: Kuba Borysiak i Bartosz Panek
Goście: prof. Małgorzata Pietrasiak z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Setha Long-Kucharczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza

Data emisji: 9.11.2014
Godzina emisji: 16.00
bch/mm

Czytaj także

Kambodża: w dżungli odnaleziono zapomniane miasto

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 13:33
Mogło powstać nawet 1200 lat temu. Aby dostać się do jego praktycznie nienaruszonych świątyń, trzeba było przejść naszpikowaną minami dżunglę...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozliczenia zbrodni Czerwonych Khmerów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 05:35
W 1976 roku Czerwoni Khmerzy przemianowali Kambodżę na Kampuczę. Szacuje się, że pod ich rządami zmarło półtora miliona osób. Reżim upadł po czterech latach krwawej dyktatury, 45 lat temu, 7 stycznia 1979 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kambodża - kraj przygód Indiany Jonesa i Lary Croft

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 18:53
Jednym z najbardziej znanych miejsc w Kambodży jest świątynia Ta Phrom, obrośnięta gigantycznymi korzeniami drzew. Specyfika tego miejsca sprawiła, że tam właśnie swoje przygody przeżywali m.in. Indiana Jones i Lara Croft w "Tomb Raider".
rozwiń zwiń