Wilamowianie - ginący lud Europy?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 15:00
- Ich język po wojnie grzeszył w polskim uchu brzmieniem niemczyzny, a niemieckim nie jest - opowiadał w Dwójce Łukasz Galusek, znawca kultury Europy Środkowej.
Audio
  • Łukasz Galusek i Tymoteusz Król o kulturze WIlamowian i mieszkańców Zaolzia. Rozmawiali Bartosz Panek i Kuba Borysiak (Słuchaj świata/Dwójka)
Wilamowianki w odświętnym stroju. Kultura ta, zakazana po II wojnie, teraz się powoli odradza
Wilamowianki w odświętnym stroju. Kultura ta, zakazana po II wojnie, teraz się powoli odradzaFoto: Wikipedia/Wymysojer/C.C. 2.0

Jeszcze kilkanaście lat temu język, którym przed II wojną światową posługiwali się mieszkańcy Wilamowic koło Bielska Białej, był  skazany na wymarcie. Dziś, dzięki akcji rewitalizacyjnej, po wilamowsku mówi około 30 młodych osób.  
Zniknięcie kultury Wilamowic nastąpiło w wyniku represji. - W 1945 zakazano wilamowskiego. Wiele osób wywieziono na Ural i do obozów pracy, ponieważ mieszkańcy okolicznych wsi wskazywali ich jako niemieckich kolaborantów – tłumaczył Tymoteusz Król.
Tymczasem często chodziło tu o zagarnięcie majątku bogatych Wilamowian.  Była to również gorzka zapłata za pomoc, jaką Wilamowianie udzielali swoim sąsiadom w czasie wojny.

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata
Prowadzenie:
Kuba Borysiak i Bartosz Panek
Goście:
Tymoteusz Król (stowarzyszenie "Wilamowianie"); Łukasz Galusek (znawca kultury Europy Środkowej)

Data emisji: 23.11.2014
Godzina emisji: 16.00
bch/jp

Czytaj także

"...będzie gorzej" – nie tylko w Czechosłowacji

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 16:00
– Powieść była wymierzona zarówno w reżim komunistyczny, jak i w legendę pięknych hipisów. Mniej odporny czytelnik może być bardzo zaskoczony tym, co znajdzie w tej książce – mówił w Dwójce Piotr Kofta w rozmowie o kontrowersyjnym dziele Jana Pelca "...będzie gorzej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Surrealistyczna realność. Proza Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Surrealizm u Hrabala nie jest artystycznym przetworzeniem rzeczywistości, lecz jej zasadniczym rysem. To sama rzeczywistość jest surrealistyczna – mówił w Dwójce Leszek Engelking, pisarz, tłumacz, znawca i popularyzator twórczości czeskiego prozaika.
rozwiń zwiń