Polskie Radio
Section05
Zaolzie

76. Spotkania Folklorystyczne „Gorolski Święto”. Za nami największa impreza Polaków w Czechach

Wieczorem w niedzielę w Jabłonkowie na Zaolziu zakończyły się 76. Spotkania Folklorystyczne „Gorolski Święto”, największa impreza Polaków w Czechach. Deszcz zmusił organizatorów do korekty programu, ale przez cały dzień przekonywano, że „Gorol” przed wodą się nie chowa.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Czechy Zaolzie kultura ludowa Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Działamy wszędzie tam gdzie żyją wolni ludzie, których racje i interesy musimy wspierać". 30-lecie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" od 30 lat niesie pomoc i wspiera Polaków zamieszkałych w krajach byłego ZSRS i byłego bloku komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej poprzez aktywizację środowisk polskich, edukację, rozwój kultury, dobroczynność i wspieranie inwestycji. Fundacja ciągle poszerza zakres działania i grono adresatów otrzymujących pomoc.
Zobacz więcej na temat:  pomoc Polacy za granicą kancelaria premiera wojna na Ukrainie kancelaria prezydenta Kresy Zaolzie

Pamięć o ofiarach wybuchu w kopalni w Stonawie. Odczytano list prezydenta

W kościele św. Marii Magdaleny w Stonawie na Zaolziu odprawiono w niedzielę mszę w intencji górników, którzy zginęli na skutek wybuchu metanu w kopalni CzSM 20 grudnia 2018 r. W świątyni odczytano nazwiska 13 ofiar, w tym 12 Polaków. Listy do bliskich ofiar wystosowali prezydenci Polski i Czech, Andrzej Duda i Milosz Zeman.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy górnictwo Msza święta Zaolzie Andrzej Duda wypadek