Słowacja odwraca się od intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 18:00
– W Słowacji ich refleksja jest głosem wołającego na pustyni – mówił Rudolf Chmel, autor książki "Kompleks słowacki", diagnozującej stan słowackiej kultury.
Audio
  • Słowacja odwraca się od intelektualistów (Słuchaj świata/Dwójka)
Jak zapewnia Międzynarodowe Centrum Kultury, wydawca książki Kompleks słowacki, eseistyka Rudolfa Chmela to ważny i odważny głos w dyskusji o tożsamości narodowej w Europie Środkowej, nie tylko słowackiej
Jak zapewnia Międzynarodowe Centrum Kultury, wydawca książki "Kompleks słowacki", eseistyka Rudolfa Chmela to ważny i odważny głos w dyskusji o tożsamości narodowej w Europie Środkowej, nie tylko słowackiejFoto: Drunk Photographer/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Tom zawiera esej z 1999 r., w którym autor ze smutkiem pisał o odsuwaniu intelektualistów od życia politycznego. – Nie wiedziałem wtedy, że będzie gorzej, że sytuacja intelektualistów, zwłaszcza na Słowacji, sięgnie dna – powiedział Rudolf Chmel. – Nie wiedziałem też, że rola polityków będzie aż tak wielka, a nad nimi będą jeszcze oligarchowie – dodał.

Jak przyznaje, sam znajduje się w pozycji w pewien sposób schizofrenicznej, bowiem już ponad 12 lat połowę jego czasu pochłania polityka. Był wiceministrem kultury, a także wicepremierem ds. mniejszości narodowych i praw człowieka. Te doświadczenia nauczyły go, że jeśli chce się coś zmienić w państwie, nie można tego dokonać za pomocą demokracji...

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata
Prowadzenie:
Kuba Borysiak i Bartosz Panek
Goście:
Rudolf Chmel (eseista, literaturoznawca, krytyk literacki, polityk), Magdalena Bystrzak, slawistka, (tłumaczka książki "Kompleks słowacki"), Agata Siemaszko (polska wokalistka wykonująca repertuar w języku słowackim)

Data emisji: 7.12.2014

Godzina emisji: 16.00

mc/kd

Czytaj także

"...będzie gorzej" – nie tylko w Czechosłowacji

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 16:00
– Powieść była wymierzona zarówno w reżim komunistyczny, jak i w legendę pięknych hipisów. Mniej odporny czytelnik może być bardzo zaskoczony tym, co znajdzie w tej książce – mówił w Dwójce Piotr Kofta w rozmowie o kontrowersyjnym dziele Jana Pelca "...będzie gorzej".
rozwiń zwiń