X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Afryka środkowa: przemoc zamiast "małej Szwajcarii"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 16:31
- Diamentów i drewna w Republice Środkowoafrykańskiej wystarczy, by uczynić ten kraj bogatym. Niestety korupcja i waśnie etniczne sprawiły, że państwo to faktycznie przestało istnieć - ocenia dr Błażej Popławski.
Audio
  • Konflikt w Republice Środkowoafrykańskiej. Z dr Urszulą Markowską-Manistą oraz dr Błażejem Popławskim rozmawiają Bartosz Panek i Kuba Borysiak (Słuchaj świata/Dwójka)
Chłopiec z miejscowości Birao, położonej na północy Republiki Środkowoafrykańskiej, spalonej w 2007 roku w czasie wojny domowej.
Chłopiec z miejscowości Birao, położonej na północy Republiki Środkowoafrykańskiej, spalonej w 2007 roku w czasie wojny domowej.Foto: Wikipedia/UNICEF /Pierre Holtz/hdptcar/C.C. 2.0

Bratobójcze walki w Republice Środkowoafrykańskiej toczą się z przerwami od kilkunastu lat. O ich brutalności świadczy choćby fakt, że przez ekspertów porównywane są z wojną domową w Rwandzie. Zasadnicza oś konfliktu przebiega między islamską północą i chrześcijańskim południem. - Przez pięć dekad, od momentu odzyskania niepodległości, RŚA rządzili przedstawiciele ludów schrystianizowanych. Islamscy mieszkańcy północy byli odsuwani od władzy i od zysków z handlu surowcami - wyjaśniał genezę wojny dr Błażej Popławski - historyk, afrykanista, publicysta "Kultury Liberalnej".
Gość audycji "Słuchaj świata" zauważał, że przemoc polityczna była obecna od samego początku istnienia RŚA. Wobec braku demokracji powszechną formą zmiany władzy stały się zamachy stanu. Zaś sposobem na jej utrzymanie krwawy terror. Jego symbolem w RŚA jest samozwańczy cesarz Jean-Bédel Bokassa. Wspierany przez Francuzów na przełomie lat 60. i 70. doprowadził swój kraj do bankructwa.
- Obecnie prezydentem Republiki Środkowoafrykańskiej jest kobieta Samba Panza, która nie posiada legitymizacji na północy kraju, ale kontroluje Bangi, stolicę państwa. Głównie dzięki stacjonującym tam siłom Misji Narodów Zjednoczonych - opowiadał dr Popławski.
Obowiązki prezydenta Samba Bangi sprawować ma do czasu organizacji nowych wyborów prezydenckich zaplanowanych na rok 2015.

***
Tytuł audycji: Słuchaj świata
Prowadzenie:
Kuba Borysiak i Bartosz Panek
Goście:
dr Urszula Markowska-Manista  z Akademii Pedagogiki Specjalnej, badaczka Pigmejów, oraz dr Błażej Popławski - historyk, afrykanista, publicysta "Kultury Liberalnej”

Data emisji: 25.01.2015
Godzina emisji: 16.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kiedy pisarz z Czarnego Lądu znów otrzyma literackiego Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 08:07
Głód, śmierć, choroby – stereotypowe patrzenie na Afrykę nie pozwala zobaczyć, że kontynent ten ma wiele do zaoferowania człowiekowi Zachodu. Choćby fantastyczną literaturę, o czym rozmawialiśmy w audycji "Słuchaj świata”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oman - kraj, który ominęła arabska wiosna

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 13:40
Dlaczego o Omanie prawie nic się nie mówi? - Nikt tam nikogo nie morduje - tłumaczyła w audycji "Słuchaj świata" arabistka dr Katarzyna Górak-Sosnowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życie seksualne dzikich" pod blachą falistą

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 19:00
- Bronisław Malinowski się mylił - odkryła Aleksandra Gumowska. Na Wyspach Triobrianda pojawiły się filmy i blacha falista. Ale dawne zwyczaje i rytuały są wciąż żywe.
rozwiń zwiń