X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowa Zelandia. Raj na ziemi odebranej innym

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 10:00
Choć u początków wielokulturowej Nowej Zelandii leży niezbyt uczciwa polityka, dziś wyspy te są jednym z miejsc na świecie, gdzie ludziom żyje się najlepiej.
Audio
  • Historia i kultura Nowej Zelandii (Słuchaj świata/Dwójka)
Najstarsze zachowane budynki gospodarcze na Nowej Zelandii
Najstarsze zachowane budynki gospodarcze na Nowej ZelandiiFoto: Karora/Wikimedia/CC

Archipelag nazywany dziś Nową Zelandią był bezludny aż do XIII w., gdy przybyli tam Maorysi, zagadkowy lud, którego pochodzenia długo nie dało się ustalić, a jego żeglarskie dokonania wyprzedziły wielkie europejskie wyprawy morskie.

Dziś ta grupa stanowi mniejszość na Nowej Zelandii, ale zmienia się też poczucie przynależności etnicznej. Podróżnik Witold Muchowski zwrócił uwagę, że mniej więcej od lat 80. XX w. mieszkańcy wysp zaczynają myśleć o sobie jako o Nowozelandczykach.

Wspólne państwo białych i Maorysów zapoczątkował Traktat Waitangi, podpisany 6 lutego 1840 r. Dziś ta data jest świętem narodowym, choć sam traktat stał się w XIX w. przyczyną bardzo zasadniczych nieporozumień, trwających przez dziesięciolecia. Dziś na szczęście próbuje się naprawiać dawne błędy.

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata

Prowadzi: Bartosz Panek i Piotr Kędziorek

Goście: Witold Muchowski( podróżnik, pilot wycieczek z klubu podróży "Horyzont"), Joanna Darmos (ambasada Nowej Zelandii w Warszawie), Dylan Horrocks (nowozelandzki pisarz)

Data emisji: 14.06.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak