Kinga Głyk: na tej płycie przekazuję pewne historie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 17:30
- Moja muzyka to nie tylko granie pasaży i gam. Ważne są tutaj tytuły, które dotyczą sytuacji z mojego życia - o swoim nowym albumie zatytułowanym "Dreams" opowiadała w Dwójce znakomita polska basistka.
Audio
Andrzej Zieliński i Kinga Głyk
Andrzej Zieliński i Kinga GłykFoto: Alicja Szymańska

Kinga Głyk 1200.jpg
Polska basistka z milionową widownią

O Kindze Głyk zrobiło się głośno za sprawą jej basowego coveru utworu "Tears in Heaven" z repertuaru Erica Claptona. Do 2016 roku klip do tej piosenki obejrzało wiele milionów internautów z różnych zakątków świata. Teraz artystka zamieściła tę kompozycję na swojej trzeciej płycie pt. "Dreams". - Nagrałam ją, bo to ważny punkt w moim życiu. Dopominali się też o niego słuchacze - wyjaśniała basistka w rozmowie z Andrzejem Zielińskim.

Oprócz coveru Claptona na krążku znalazł się też utwór z repertuaru Jaco Pastoriusa oraz siedem autorskich kompozycji Kingi Głyk. Artystka opowiadała w Dwójce o międzynarodowym składzie, z którym nagrywała ten album, swojej bliskiej relacji z tatą, ale też o przekładaniu emocji na muzykę.

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Kinga Głyk (basistka)

Data emisji: 14.11.2017

Godzina emisji: 16.40

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch/jp

Czytaj także

"Poeta saksofonu". Żegnamy Michała Kulentego

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 20:00
Zmarłego artystę w rozmowach z Andrzejem Zielińskim wspominali jego współpracownicy i przyjaciele - pianista Wojciech Niedziela, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Piotr Rodowicz, pianista i kompozytor Krzysztof Herdzin oraz basista Krzysztof Ścierański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wynton Marsalis: trzeba uczyć kultury związanej z jazzem

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 10:00
- Konieczna jest znajomość kontekstu. Nie będziesz grać jazzu, dopóki nie poznasz kultury, w której się narodził - przekonywał w Dwójce legendarny amerykański muzyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"John Abercrombie w muzyce stawiał na sedno"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 16:38
- Mimo że dysponował niesamowitą techniką, to nie epatował swoimi umiejętnościami, ważył każdą nutę - wybitnego jazzowego gitarzystę wspominał w Dwójce Marek Napiórkowski.
rozwiń zwiń