Wynton Marsalis: trzeba uczyć kultury związanej z jazzem

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 10:00
- Konieczna jest znajomość kontekstu. Nie będziesz grać jazzu, dopóki nie poznasz kultury, w której się narodził - przekonywał w Dwójce legendarny amerykański muzyk.
Audio
  • Wynton Marsalis: trzeba uczyć kultury związanej z jazzem (Jam session/Dwójka)
Wynton Marsalis
Wynton Marsalis Foto: PAP/EPA/Jacek Turczyk

Chick Corea1200.jpg
Chick Corea na finał IX sezonu "Rozmów improwizowanych"

- Czy trzeba się urodzić w Niemczech, żeby móc napisać fugę? Czy Szekspir musiał być Grekiem, żeby tworzyć swoje tragedie? Nie. Jesteśmy ludźmi, potrafimy odtworzyć pewne tradycje - podkreślał Wynton Marsalis, pytany o to, czy "jazzu w ogóle da się nauczyć".

W rozmowie również o trzech dekadach działalności departamentu jazzu w Lincoln Center, o jazzowych przeróbkach muzyki klasycznej, o połączeniu polityki i sztuki czy o sproblematyzowanym podziale na jazz amerykański i europejski.

***

Tytuł audycji: Jam session

Prowadzi: Andrzej Zieliński

Gość: Wynton Marsalis (amerykański trębacz i kompozytor; na swoim koncie ma ponad 80 płyt, 10 nagród Grammy oraz pierwszego w historii Pulitzera przyznanego jazzmanowi)

Data emisji: 16.06.2017

Godzina emisji: 23.30

jp/kd

Czytaj także

Jerzy Milian - spotkanie z legendą wibrafonu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 16:32
O muzyce, ćwiczeniach bez instrumentu, ikonach i zmaganiach z PRL-owską biurokracją Jerzy Milian opowiadał w "Rozmowach improwizowanych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perkusista Tomas Fujiwara o słuchaczach idealnych

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:00
Gościem audycji "Rozmowy improwizowane" był nowojorski perkusista. Muzyk opowiadał o swoich japońsko-francuskich korzeniach, elegancji w muzyce eksperymentalnej i swoim stosunku do odbiorców muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radykalnie nieideologiczny Sharif Sehnaoui

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 08:00
Gościem "Rozmów improwizowanych" był gitarzysta i eksperymentator Sharif Sehnaoui, współtwórca libańskiej sceny muzyki swobodnie improwizowanej.
rozwiń zwiń