"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Album Polskiego Radia o wieloletnim temacie tabu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 16:02
- Inne tematy się pojawiały, choć po 1945 roku były odpowiednio prezentowane, natomiast były nagrywane. Bitwa Warszawska była absolutnie zakazanym tematem, gdzieś do połowy lat 80 - w audycji "Wybieram Dwójkę" Wojciech Barcikowski opowiadał o specjalnym dwupłytowym albumie Polskiego Radia "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" z nagraniami z Archiwum Polskiego Radia oraz archiwów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Ekskluzywny album rocznicowy Polskiego Radia na stulecie Bitwy Warszawskiej
Ekskluzywny album rocznicowy Polskiego Radia na stulecie Bitwy Warszawskiej Foto: Polskie Radio/mat. prasowe

Posłuchaj
09:40 [ PR2]PR2 (mp3) 3 sierpień 2020 16_30_51.mp3 Rozmowa o albumie Polskiego Radia "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" (Wybieram Dwójkę)

 

Polskie Radio Bitwa Warszawska1200x660.jpg
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę" - album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Ze względu na powojenny ład Polski Ludowej, świadkowie wydarzeń roku 1920 musieli długo czekać, aby w kraju zechciano wysłuchać ich historii, także w Polskim Radiu. - Wspomnienia, na których bazuje ten album, to jest najcenniejszy element tego wydawnictwa - podkreślił Wojciech Barcikowski. - Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa nagrywała po wojnie świadków wydarzeń od lat 50. Tych wspomnień jest dużo i są bardzo zróżnicowane - dodał.

Do powstania jubileuszowego albumu przyczynił się także pierwszy dyrektor RWE. - Ten album jest też na swój sposób hołdem złożonym Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu, to była w dużej mierze jego decyzja, żeby zachowywać te materiały. Jemu zawdzięczamy, że tego jest tak dużo. Jest z czego wybierać - tłumaczył redaktor wydawnictwa.

BITWA WARSZAWSKA - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY >>>>>

Album zawiera również wyjątkowe nagrania pieśni żołnierskich, a także nagrodzone w konkursie Programu Pierwszego i Teatru Polskiego Radia słuchowisko historyczne "Ryngraf", do którego scenariusz napisał Jarosław Jakubowski.

Na przeszło stu dwudziestu stronach zgromadzono fotograficzną opowieść o Bitwie Warszawskiej. Znalazły się tu zdjęcia dokumentujące frontową codzienność i reprodukcje słynnych obrazów, dla których Bitwa stała się inspiracją, a także kolekcje plakatów wojennych oraz wycinków z prasy w latach 1920-1921.

Album będzie dostępny od 7 sierpnia na sklep.polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek 

Gość: Wojciech Barcikowski (Archiwum Polskiego Radia)

Data emisji: 3.08.2020

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

"Walentynowicz. Anna szuka raju" biografia napisana od nowa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 19:18
 - W latach 90. rodzina ukraińska ją odnalazła i zaczęła utrzymywać kontakty z siostrami, o których w oficjalnej biografii nigdy nie wspominała, z bratem. Podejrzewała, że jej rodzina została zamordowana w czasie wojny. Trochę mnie dziwi, że ukrywała to do końca - mówił w "Wybieram Dwójkę" Marek Sterlingow, współautor nowej biografii Anny Walentynowicz "Walentynowicz. Anna szuka raju"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Panek: "U nas każdy jest prorokiem", to zamaszysty fresk o polskich Tatarach

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 19:00
- Próbowałem pokazać jak XX wiek, choć i wycieczki do innych wieków są niezbędne, wpłynął na tę bardzo charakterystyczną społeczność, która jest często sprowadzana do ciekawostki - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Bartosz Panek, autor książki "U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce".
rozwiń zwiń