Leszek Możdżer o Enter Enea Festival: to niepowtarzalny jazz

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 19:25
- W jazzie tak jak w życiu, trzeba cały czas improwizować. To jest przewaga muzyki jazzowej nad każdą inną – do końca nie wiadomo, co się wydarzy - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu Enter Enea, którego pierwsza odsłona trwa w Poznaniu.
Leszek Możdżer i Mariusz Owczarek na Enter Enea Festival
Leszek Możdżer i Mariusz Owczarek na Enter Enea FestivalFoto: BW Pictures

Wydarzeniem majowo-czerwcowej Enter Enea Festival – Preludium jest premiera płyty Agi Derlak, która jesienią tego roku wyda album w rozszerzonym składzie, z muzyką skomponowaną w ciągu ostatnich dwóch lat, będący zwieńczeniem okresu poszukiwań i eksploracji. Muzyka przeznaczona jest na kwintet jazzowy oraz kwartet smyczkowy. Jako gwiazdy dołączyły: Jerzy Małek, Barbara Derlak, Dorota Miśkiewicz, których usłyszeliśmy na scenie Enter Enea Festival


Posłuchaj
09:00 Wybieram Dwójkę1 czerwiec 2021 16_13_08.mp3 Leszek Możdżer o Enter Enea Festival (Wybieram Dwójkę)

Zupełnie nietypowo, ale z konieczności sanitarnej, oba dni Preludium mają podobny program: koncert Agi Derlak z gośćmi i Leszka Możdżera. Nie ma jednak wątpliwości, że nie będą to powtórki. - W jazzie nie ma powtórek, to jest improwizacja - zaznaczył Leszek Możdżer. - A to jest najważniejsze w życiu, żeby umieć poimprowizować, bo rzeczywistość zaskakuje.

Poznań Wielkopolska 1200.jpg
Aga Derlak z gośćmi przedpremierowo na Enter Enea Festival

Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszy wystawa Marcina Zawickiego "To żyje" realizowana przez ABC Gallery nad Jeziorem Strzeszyńskim, a wernisażowi (31.05) towarzyszyła ważna konferencja prasowa.

Podczas spotkania z dziennikarzami poznaliśmy program drugiej, sierpniowej odsłony wydarzenia. I chociaż czasy mamy wciąż niepewne, możemy mówić o spodziewanym, bardzo ciekawym składzie na międzynarodowej części festiwalu. - Mamy zakontraktowanych artystów, którzy nie omieszkają do nas przyjechać, o ile będzie to możliwe - zaznaczył dyrektor artystyczny festiwalu. - Zapowiedział się Omri Mor z Izraela, Andrei Kondakov z Rosji, Marlyn Mazur z Danii, Adam Palma - wymieniał. - Nasz ukochany Michał Urbaniak, filar polskiego jazzu, młody Marcin Pater i ja także będę się błąkał po scenie.

PLAKATY-PRELUDIUM-POP 1200.jpg
Enter Enea Festival – Preludium w dwóch turach

13-15 sierpnia to oficjalna data, kiedy na scenie pojawią się wspomniani muzycy.

***

Rozmawiał: Mariusz Owczarek

Gość: Leszek Możdżer (pianista, kompozytor, dyrektor artystyczny festiwalu)

Data emisji: 1.06.2021

Godzina emisji: 16.10

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WP#220. Waterboys i Leszek Możdżer

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 11:00
"Wieczór płytowy" z dwoma krążkami: Waterboys "A Pagan Place" oraz Leszka Możdżera "Piano".
rozwiń zwiń