Festiwal ORGANy PLUS+. Trzy niezwykłe miejsca i oryginalne brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 19:00
W dwa weekendy października Gdańsk wypełni muzyka organowa. Rozpoczyna się tam Festiwal ORGANy PLUS+. - Usłyszymy dzieła znanych kompozytorów takich jak Bach, Brahms i Dworzak - mówił w Dwójce Andrzej Szadejko, twórca festiwalu. - Wybrzmią także utwory mniej znanych kompozytorów. Atutem jest fakt, że można będzie posłuchać organowych koncertów w pięknych wnętrzach i przy wykorzystaniu oryginalnych instrumentów z epoki.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Nie tylko monografia

Po sukcesie wiosennego wydania festiwalu ORGANy PLUS+ 2022, poświęconego wyłącznie dziełom sakralnym Stanisława Moniuszki, w 150. rocznicę śmierci kompozytora, organizatorzy wracają do  "tradycyjnego" repertuaru festiwalowego. Jak zapowiadają, w jesiennej odsłonie festiwalu zaprezentowana będzie mało znana twórczość organowa z różnych regionów Europy. Nie zabraknie gwiazdorskich popisów na instrumentach, których walory brzmieniowe nie raz już zaskoczyły i oczarowały.

- Idea Festiwalu ORGANy PLUS+ polega na rekonstrukcji. Nawiązujemy w ten sposób do tego, co mamy do dyspozycji we wnętrzach gdańskich kościołów. Do zrekonstruowanych instrumentów organowych, ale ta rekonstrukcja rozszerza się także na repertuar - opowiada gość Dwójki. - Wiosna była monograficzna, poświęcona dziełom Moniuszki, jednak dla festiwalu nie jest to takie oczywiste.

Trzy miejsca - różne brzmienia

Jesienna odsłona wydarzenia startuje w piątek, 7 października, a repertuar zapowiada się różnorodnie. Jednak to, na co zwraca uwagę gość audycji, to wnętrza, w których można będzie posłuchać koncertów. - Głównym miejscem, od którego też zaczął się festiwal, jest franciszkański kompleks klasztorny św. Trójcy w Gdańsku - tłumaczy Andrzej Szadejko. - To jest jeden z trzech kościołów w Gdańsku, który nie został zniszczony podczas II wojny światowej. To ma ten walor, że 500-letnia akustyka tego miejsca jest po prostu oryginalna i zachęca, żeby prezentować dzieła z tej prawie półwiecznej historii miasta i muzyki, w taki sposób, w jaki mogły brzmieć, wtedy, kiedy powstawały.

Oprócz kościoła św. Trójcy, festiwalowych koncertów można będzie wysłuchać w kościele św. Jana, który został pieczołowicie zrekonstruowany. - Finałem tej rekonstrukcji była rekonstrukcja organów z II połowy XVIII wieku - tłumaczy gość Dwójki. - Jest to więc instrument późnobarokowy, a nawet można powiedzieć, że wczesnoromantyczny.


[źr. Facebook/ORGANy PLUS+]

Trzecim wnętrzem jest kościół św. Jana Bosko w Oruni. - Tam są organy z 1911 roku, i to nas inspiruje, żeby tam grać muzykę z przełomu XIX i XX wieku - wymienia organizator festiwalu. - Więc mając te trzy miejsca, praktycznie możemy przedstawiać repertuar organowy od końca XVI do początku XX wieku, bez żadnych kompromisów tzn. w taki sposób, w jaki ta muzyka mogła wybrzmiewać i być prezentowana w czasie, gdy powstawała.


Posłuchaj
15:09 Dwójka/Wybieram Dwójkę - Jesienna odsłona festiwalu Organy Plus 4.10.2022.mp3 Organy Plus - w audycji rozmawiamy o Jesiennej odsłonie festiwalu (Wybieram Dwójkę/Dwójka)

Jesienny festiwal zainauguruje w piątek, 7 października, koncert organisty Pietera Dirksena, holenderskiego wirtuoza siedemnastowiecznej muzyki klawiszowej. Najwybitniejszego obecnie znawcy muzyki Dietricha Buxtehudego. - W trakcie drugiego koncertu przeniesiemy się na dwór Habsburgów. Można będzie usłyszeć utwory, które były wykonywane na oficjalnych uroczystościach na dworze cesarskim - zdradza Andrzej Szadejko. - Będzie to ciekawe spotkanie z muzyką, która jest nieznana.

W programie również dużo premier i debiutów w trakcie sześciu tematycznych koncertów. Festiwal potrwa do 16 października. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Dwójki.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Andrzej Szadejko (twórca Festiwalu ORGANy PLUS+)

Data emisji: 04.10.2022

Godzina emisji: 16.30

aw

Czytaj także

Organy Plus - historyczne instrumenty w nowych kontekstach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 17:40
- Do instrumentów dobieramy program i wykonawców tak, aby przenieść uczestników koncertów do czasów, kiedy te instrumenty powstawały lub by postawić je w zupełnie nowym kontekście - zapowiadał w Dwójce Andrzej Szadejko, kompozytor, dyrektor gdańskiego festiwalu Organy Plus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odzyskany "głos Śląska"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 22:00
W środowych "Rozmowach po zmroku" opowiedzieliśmy o niezwykłym instrumencie - XVIII-wiecznych organach, zwanych "głosem Śląska", które po kilkudziesięcioletniej przerwie ponownie zabrzmiały na początku roku w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu.
rozwiń zwiń