Eliksir ludowości z Magda Kuraś Quintet

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2024 10:00
W sobotniej audycji zapraszamy na spotkanie z laureatką trzeciej nagrody w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2024 - Magdą Kuraś z zespołu Magda Kuraś Quintet!
Audio
  • Magda Kuraś o wrażeniach po NT i planach (Dwójka/Poranek Dwójki)
Magda Kuraś podczas festiwalu Nowa Tradycja 2024
Magda Kuraś podczas festiwalu Nowa Tradycja 2024Foto: Cezary Piwowarski

Zespół Magda Kuraś Quintet powstał w 2022 roku, a siłą, która połączyła muzyków, jest zamiłowanie do rytuałów i muzyki etnicznej. Nacisk kładą na wspólny język muzyczny. Chcą, aby to muzyka czytała ich emocje. Cały kwintet, jak kiedyś zespoły ludowe, śpiewa, a liderka łączy na scenie wokal z tańcem. Członkowie zespołu grają również w takich składach jak: Immortal Onion, Hania Rani, Klawo, Artificialice, Her.

Magda Kuraś Quintet 1 fot. Alicja Monastyrska.jpg
Tryptyk biłgorajski o nieudanej miłości
Młodzi twórcy i twórczyni, wychodząc od muzyki improwizowanej, a za sprawą „ludowszczyzny”, sięgają po tradycję, snując przejmującą emocjonalnie, współczesną opowieść o nieudanej miłości.

W czerwcu 2023 roku kwintet wydał debiutancki album "Tryptyk biłgorajski". Nie są to jazzowe aranżacje ludowych utworów, ale próba odwzorowania kapeli wiejskiej przy jednoczesnym zachowaniu muzycznych upodobań każdego z członków zespołu. Tu ich osobiste przeżycia mieszają się z dźwiękami w muzycznym rytualnym eliksirze. Liderka zespołu, Magda Kuraś pochodzi z Biłgoraja, na konkursowe przesłuchanie wybrała pieśni z okolic swojego rodzinnego miasta. Jury doceniło ich za perfekcję wykonawczą, zjawiskowość, erudycję instrumentalną i wyrażenie współczesnym językiem ludowej poetyki.

"Tryptyk Biłgorajski" to niejako przedłużenie dyplomu licencjackiego Magdy Kuraś. 

- Z początku chciałam, by w tekstach znalazły się inspiracje różnymi wierzeniami i mitologiami. Finalnie okazało się, że teksty ludowe z Biłgoraja, powrót do swoich korzeni, był najbardziej fascynujący dla wszystkich, którzy brali udział w projekcie - mówi artystka. - Wybrałam te teksty, z którymi najbardziej się utożsamiałam.

Utwory kwintetu Magdy Kuraś powstały w idei comprovising (termin będący połączeniem "kompozycji" i "improwizacji" ukuł Sandeep Bhagwati. Wg niego "akt prób nie ogranicza się do przygotowania do występu scenicznego. Próba powinna raczej funkcjonować jako faza twórczych poszukiwań, dociekań i odkryć, których efektem będzie utwór do późniejszego wykonania. Cały proces, od pierwszej próby do występu, nie opiera się na celowym powtarzaniu istniejącego dzieła. Jego celem jest wyłonienie się utworu, który ma zostać zaprezentowany publiczności").

- Piękne jest to, że w "Tryptyku" każdy z kwintetu odnalazł się z własnymi przemyśleniami, o czym dowiedziałam się, tworząc podcast - rozmowy z muzykami przy okazji wydana płyty. Zaskoczyło mnie to! - przyznaje Magda Kuraś. - Ale myślę, że to właśnie zaleta uniwersalności ludowych tekstów i ich symboliki.

Co dalej? Jakie plany mają zdobywcy III nagrody Konkursu Muzyki Folkowej? Jak mówi liderka zespołu, grupa powoli odchodzi od "Tryptyku Biłgorajskiego", ale ludowości nie zostawia. Powstają nowe utwory, nowe teksty (nie tylko Magdy Kuraś, ale i Ziemowita Klimka oraz Macieja Świniarskiego).Do zespołu dołącza także Tomasz Chyła. A póki co - przed muzykami chwila odpoczynku.


Do tego w audycji:

  • "Historii polskiego folku" wracamy do akordeonowych inspiracji na naszej muzyczne scenie folkowej.

  • 25. edycja Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" już za nami. Wśród partnerów festiwalu był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, dla którego bardzo ważna jest promocja Mazowsza pod względem kultury ludowej i muzyki tradycyjnej. Festiwal Nowa Tradycja dla tej instytucji jest również ważnym wydarzeniem, gdy chodzi o popularyzację muzycznej kultury regionu. Opowiada Izabela Stelmańska z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki.
Posłuchaj
03:27 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_05_25-08-16-41.mp3 Izabela Stelmańska z Urzędu Marszałkowskiego woj. mazoweckiego o Nowej Tradycji 2024 (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

  • Zapraszamy do zgłoszeń do nagrody Mazowiecki Laur Oskara Kolberga. Laur został ustanowiony w celu uhonorowania osiągnięć mazowieckich artystów i animatorów kultury, działających w obszarach związanych z kulturą ludową, ochroną i promocją elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego na obszarze województwa mazowieckiego. Organizatorem Konkursu jest Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, termin składania wniosków - 30.06.2024.
Posłuchaj
02:44 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_05_25-08-41-38.mp3 Mazowiecki Laur Oskara Kolberga (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

  • Z muzykami zespołu Nachum zaproszamy na koncert w niedzielę, 26 maja, w muzeum Polin. Nazwa zespołu pochodzi od imienia żydowskiego kompozytora Nachuma Sternheima, kompletnie zapomnianego w Polsce, a wciąż bardzo popularnego w USA i Izraelu. A w składzie znakomitości rodzimej sceny muzycznej: tej mainstreamowej i tej niezależnej. Formację Nachum tworzą Miłosz Pękala (wibrafon, cymbały, instrumenty perkusyjne), Ola Bilińska (głos, elektronika), Ola Rzepka (perkusja), Noam Zylberberg (fortepian, instrumenty klawiszowe), Piotr Łyszkiewicz (saksofon, klarnet basowy).
Posłuchaj
05:55 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_05_25-08-22-44.mp3 Nachum - słów kilka o zespole (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

  • W cyklu "Nasze niematerialne" przyglądamy się dudom żywieckim. Umiejętność gry na dudach jest na Żywiecczyźnie praktykowana nieprzerwanie od co najmniej XVI wieku. Jest to jeden z najstarszych elementów tradycji muzycznych w tych stronach, a dzięki żyjącym dudziarzom grającym w starym, niezmienionym stylu, przekaz międzypokoleniowy mistrz-uczeń jest tu ciągle praktykowany.
Posłuchaj
07:42 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_05_25-08-48-08.mp3 Nasze niematerialne: dudy żywieckie (Dwójka/Poranek Dwójki)

KAROLINA CICHA - MAMO

  • Karolina Cicha - kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka - opowiada o nowościach w jej muzyce, m.in. o singlu "Mamo".
Posłuchaj
07:28 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_05_25-09-20-44.mp3 Karolina Cicha o muzycznych nowościach (Dwójka/Poranek Dwójki)

. .

Słuchaliśmy:

7.09 Antonio Vivaldi Koncert na mandolinę C-dur, RV 425, I. Allegro Avi Avital Wenecka Orkiestra Barokowa (2:42)

7.14 Piotr Damasiewicz Into The Roots Nagare (7:02) (płyta poranka)

7.26 Tamikrest Mawarniha Tartit  (3:38)

7.30 Fryderyk Chopin Mazurek a-moll op 67 nr 4 Tomasz Strahl Janusz Olejniczak (3:25)

7.36 Kurbasy Verba (4:54)

7.46 Richard Strauss Cäcilie op. 27 nr 2 Raphaela Gromes, Julian Riem (1:49)

7.53 Moriah Plaza Mais Amor (5:10)

8.02 Christoph Willibald Gluck, "Orfeo & Euridice" Akt III Scena I Duet Orfeusza i Eurydyki "Vieni, segui i miei passi"  Elsa Dreisig (sopran, Eurydyka), Jakub Józef Orliński (kontratenor, Orfeusz) + Il Giardino d' Amore dyr. Stefan Plewniak (4:54)

8.09 Chloe Flower When I See You Again (3:20)

8.17 Paul McCartney, John Lennon Angel Heart, cz. I, rozdział 2b, Mother Nature’s Son Daniel Taylor, Sanford Sylvan, Mike Marshall, Matt Haimovitz (2:26)

8.23 Ola Bilińska Szlof majn fejgele

8.28 Piotr Damasiewicz Into The Roots Kolisecko moja (5:52)

8.41 Rosemary Standley, Helstroffer's Band I Once Loved a Lass (3:45)

8.52 Majid Bekkas, Manuel Hermia, Karim Ziad, Michael Hornek, Mustafa Antari Desert Swing (5:27)

9.08 Jan Sebastian Bach, Nicolas Godin Club Nine (2:45)

9.20 Karolina Cicha Mamo (4:08)

9.25 Magda Kuraś Quintet Tęskno/Nasiałam se rutki (12:32)

9.53 Magda Kuraś Quintet Wspólny oddech (6:40)

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 25.05.2024

Godzina emisji: 9.30