Wspinaczka w skałkach. Gdy zaczniesz, to nie przestaniesz

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 14:13
Boom na wspinanie rozpoczął się wiele lat temu. Coraz więcej osób szuka mocnych, nietuzinkowych wrażeń. - Wspinanie jest wyjątkowo pięknym sportem - podkreśla Mateusz Mróz, instruktor wspinaczki. - Gdy już się tego spróbuje, to się nie zrezygnuje. 
Czy wspinaczki można nauczyć się na weekendowym kursie?
Czy wspinaczki można nauczyć się na weekendowym kursie?Foto: Shutterstock/Soloviova Liudmyla
  • Wspinaczka w skałkach to sport, którym interesuje się coraz więcej osób. 
  • Mateusz Mróz przekonuje, że jeśli raz się go spróbuje, to zostanie się w tym świecie. 
  • Przygodę ze skałkami można zacząć od sztucznych ścianek, boulderowni, albo ruszyć na wspinaczkowy kurs. 
  • Na czterodniowym kursie wspinaczki dowiemy się wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć, przede wszystkim jak zadbać o bezpieczeństwo. Doskonalenie wiedzy i umiejętności będzie zależało od naszej wytrwałości. 

Wspinaczka z roku na rok jest coraz bardziej popularna. W dużych miastach powstają sztuczne ścianki, ale coraz więcej osób jedzie za miasto, by doświadczyć kontaktu z przyrodą. 

- Na sztucznych ściankach, boulderowniach, gdzie wspinamy się bez liny, i panelach, gdzie je wykorzystujemy, możemy liznąć wspinaczki - mówi Mateusz Mróz, instruktor wspinaczki i właściciel szkoły wspinaczki. - Po takich próbach radzę jechać w skały, by doznać tego połączenia z naturą, połączenia ze skałą. Dopiero taki wyjazd sprawia, że można zrozumieć, na czym ten styl życia polega. 

Mateusz Mróz zdradza, że zaczynając przygodę ze skałkami w boulderowni, otwieramy drogę do dalszych doświadczeń, do prawdziwych skałek, których w Polsce mamy dużo, a później stoi przed nami otworem cały skalisty świat. 


Posłuchaj
24:22 czwórka co was kręci 16.06.2024 wspinaczka 9.15ok.mp3.mp3 O wspinaczce na skałkach opowiada Mateusz Mróz (Co Was kręci/Czwórka)

 

- Podstawowa różnica między wspinaniem w boulderowni a na prawdziwych skałkach polega na tym, że w naturze nie mamy kolorków, wyznaczonych nimi dróg. Sami musimy znaleźć sposób, by "zrobić drogę" - wyjaśnia. - Nie znajdziemy wspinacza, który powie, że sztuczna ścianka jest lepsza, jeśli już spróbował skałek. One są mocno uzależniające - jeśli spróbujesz raz, to będziesz jeździć regularnie. 

Kurs wspinaczki w weekend? 

Żeby opanować wspinanie w skałkach, trzeba tę naukę podzielić na dwa tory: wspinanie po drogach zabezpieczonych i niezabezpieczonych. 

- Droga zabezpieczona to taka, która ostała wcześniej przygotowana przez osobę robiącą drogę - wyjaśnia gość Jeremiego Angowskiego. - Są na niej metalowe elementy. 

Podstaw wspinaczki możemy nauczyć się podczas kursu wspinaczkowego - wystarczy poświęcić na to 4 dni. Mateusz Mróz podkreśla jednak, że później musimy dużo ćwiczyć, bo tylko doświadczenie daje prawdziwą wiedzę. - Na kursie uczymy o uprzęży, butach, o tym, jak się wpiąć, zawiązać, uczymy, jak asekurować - wymienia. - Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo. Na skałkach ono przede wszystkim zależy od użytkownika. Zdecydowana większość wypadków na skałkach zdarza się z winy albo asekurującego, albo wspinającego się. Asekuracja jest trudną sztuką. 

Każdy z nas może wybrać swoją drogę do świata skałek. Można pojechać na kilkudniowy kurs na łonie natury albo zacząć na boulderach. Mateusz Mróz podkreśla, że w obu przypadkach warto zacząć tę aktywność pod okiem instruktora. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Mateusz Mróz (instruktor wspinaczki, właściciel szkoły Mountian Climbing School)

Data emisji: 16.06.2024

Godzina emisji: 9.15

pj/wmkor

Czytaj także

Windsurfing w Rewie. Rady dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2024 19:30
W długi weekend Czwórka odwiedziła Rewę. Jeremi Angowski spotkał się z uczestnikami festiwalu sportów wodnych King of the Bay, przyglądał się rozgrzewce surferów i zebrał najważniejsze rady dla tych, którzy chcieliby nauczyć się pływania na desce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Formuła Drive. Sprawdź, jak jeździ się bolidem F1?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2024 12:00
Wyścigi Formuły 1 to najpopularniejszy z motorsportów na świecie, a Formuła Drive to "experience day", podczas którego każdy może doświadczyć tego, jak wygląda jazda bolidem - mówi pomysłodawca imprezy i kierowca wyścigowy Grzegorz Różalski. 
rozwiń zwiń