Izabela Kłosińska gościem Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2025 17:18
W swoim dorobku artystycznym ma blisko 50 głównych ról operowych oraz bogaty repertuar oratoryjno-kantatowy, obejmujący dzieła od baroku po muzykę współczesną. Gościem audycji Cafe "Muza" będzie sopranistka, profesor Izabela Kłosińska.
Profesor Izabela Kłosińska w studiu radiowej Dwójki.
Profesor Izabela Kłosińska w studiu radiowej Dwójki.Foto: PR2

Izabela Kłosińska, solistka Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i pedagog studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem i nagrodę im. Kazimierza Czekotowskiego. Będąc studentką III roku, zadebiutowała w warszawskim Teatrze Wielkim, a po ukończeniu studiów związała się z nim na stałe.

Debiut w "Cyganerii"

Jako bardzo młoda osoba artystka śpiewała podczas premiery "Cyganerii". Po raz pierwszy została wówczas planowo obsadzona w roli. - Pamiętam jak stałam za kulisami zanim wyszłam w drugim akcie na scenę. To był najgorszy czas w moim życiu. Nie mogłam się doczekać, kiedy już będę na scenie i tę energię i tremę spożytkuję jakoś - wspominała artystka w jednej z rozmów w Dwójce. - Straszne myśli miałam, a stałam obok wielkich sław - dodała.

Współpraca z największymi

W swojej karierze współpracowała z takimi dyrygentami polskimi i zagranicznymi, jak: Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jacek Kaspszyk, Jan Krenz, Gabriel Chmura, Eri Klas, John Neschling, Lyndon Woodside, Michael Zilm, Marc Soustrot, Jan Latham-Koenig, Hanns-Martin Schneidt, Gustavo Dudamel, Valery Gergiev.

Artystka z powodzeniem wykonuje także repertuar oratoryjno-kantatowy w kraju i za granicą.


Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

Podczas jednej z wizyt w Dwójce opowiadała o Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki, w którego jury zasiadała. - Życie jest wielokolorowe, niesie różne wyzwania. Ludzie młodzi są bardzo spragnieni kształcenia, zdobywania laurów - mówiła.

Dodawała również, że muzyka Stanisława Moniuszki wciąż jest odkrywana. - Nadal poznajemy jego twórczość, odkrywamy nowe dzieła. To bardzo ważne, Moniuszko był kompozytorem, który w tamtych trudnych czasach utrzymywał w Polakach nadzieję, że kiedyś będziemy wolnym krajem. Elementy ludowe w jego muzyce są naszym dziedzictwem, powinniśmy to kultywować i pokazywać - stwierdziła.

*** 

Na audycję Cafe "Muza" w niedzielę (25.05) o godz. 10.00 zaprasza Karol Furtak.

Zobacz więcej na temat: Izabela Kłosińska Karol Furtak
Czytaj także

Marcin Masecki: moja babcia uczyła mnie pianistyki klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2025 12:10
Marcin Masecki to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, kurator i pedagog. Jego działalność obejmuje szerokie spektrum stylistyczne, a wirtuozowskie łączenie gatunków oraz łamanie granic między sztuką wysoką a rozrywkową to znaki rozpoznawcze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna i Jan Słowińscy - razem w życiu, na scenie i na festiwalu Nowa Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 11:30
- Nowa Tradycja to festiwal, który nas kompletnie zmienił - nasze granie, nasze postrzeganie muzyki i też tego, co można z tą muzyką dalej robić, gdzie ją pokazywać. Ten festiwal był dla nas przełomowy - mówiła wybitna artystka folkowa Joanna Słowińska, która wraz ze swym mężem Janem odwiedziła Dwójkowe Cafe "Muza".
rozwiń zwiń