Polskie Radio
Section05

Karol Furtak

Dyrygentka z pasją. Spotkanie z Anną Duczmal-Mróz

- Bycie córką takiej mamy jest z jednej strony absolutnie cudownym przeżyciem, dlatego że mieć taką mamę to naprawdę wielki zaszczyt i możliwość korzystania z jej niesamowitych doświadczeń życiowych, zawodowych… Niesie to za sobą również wszelakie trudności, spojrzenia obcych osób, które nie dowierzają, że dzieci sławnych ludzi mogą być też dobre w tym, co robią - mówiła w Dwójce dyrygentka Anna Duczmal-Mróz, szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
Zobacz więcej na temat:  Anna Duczmal-Mróz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus KULTURA muzyka klasyczna Dwójka dyrygent

Festiwal ORGANy PLUS+: MAGNIFICAT. Transmisja koncertu inauguracyjnego

Wiosenną edycję tegorocznego festiwalu ORGANy PLUS+ zainaugurował koncert pod nazwą + MAGNIFICAT. W pierwszej części wysłuchaliśmy renesansowych i barokowych opracowań tego łacińskiego hymnu, w tym utworów Jana Sebastian Bacha, w drugiej zaś – kompozycji twórcy ze Stuttgartu, Johanna Ulricha Steigledera, którego 390. rocznicę śmierci świat organowy obchodzi w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  koncert ORGANy PLUS+

Izabela Kłosińska: prestiż Konkursu Moniuszkowskiego rośnie

- To największy konkurs wokalny w Polsce, z bardzo długą tradycją. Konkurs, który zyskuje bardzo dobrą renomę na świecie, który przyciąga uwagę wielu dyrektorów teatrów z całej Europy, i nie tylko, a także impresariatów i agencji artystycznych, które wyłapują młode talenty - mówiła w Dwójce Izabela Kłosińska, śpiewaczka i jurorka 12. Międzynarodowego Konkursu im. Stanisława Moniuszki, który startuje na początku czerwca w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kłosińska Dwójka MUZYKA Teatr Wielki - Opera Narodowa KULTURA śpiew Konkurs Moniuszkowski

Czy do koronacji Bolesława Chrobrego mogło dojść szybciej niż w roku 1025?

- Być może, gdyby nie rychła śmierć Ottona II po zjeździe gnieźnieńskim, do koronacji doszłoby wkrótce po roku 1000. Możemy posłużyć się przykładem węgierskim - Stefan I otrzymał koronę królewską w tym samym czasie. Po śmierci Ottona III w 1002 roku stosunki Bolesława Chrobrego z cesarstwem wchodzą w okres dynamicznego i ciężkiego kryzysu, prowadzącego do wieloletniej wojny - mówił w Dwójce historyk prof. Jerzy Pysiak.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry św. Wojciech Jerzy Pysiak Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Gniezno Piastowie dynastia Piastów

150. rocznica urodzin Ravela w Filharmonii Paryskiej. Gra Alexandre Tharaud

Alexandre Tharaud to pianista specjalizujący się w muzyce kompozytorów francuskich. To właśnie jego występ uświetnił tegoroczne obchody 150. rocznicy urodzin Maurice'a Ravela w Filharmonii Paryskiej. - Granie muzyki Ravela to zawsze hazard, skok w pustkę i nowa inspiracja - wyznaje muzyk. Podczas koncertu towarzyszyła mu Orchestre national de France pod batutą rumuńskiego dyrygenta Cristianie Măcelaru.
Zobacz więcej na temat:  Alexandre Tharaud koncert Maurice Ravel