"Staniemy się tacy jak on". Maciej Pisuk i dojmujące świadectwo upadku wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2025 09:05
"Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy" Macieja Pisuka to wielogłos mieszkańców ulicy Brzeskiej na warszawskiej Pradze, uważanej przez lata za miejsce szczególnie niebezpieczne; miejsce, w którym rządzi alkohol i przemoc. Książka znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Finalista konkursu Maciej Pisuk wyróżniony za książkę Staniemy się tacy jak on na gali 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Finalista konkursu Maciej Pisuk wyróżniony za książkę "Staniemy się tacy jak on" na gali 16. edycji Nagrody im. Ryszarda KapuścińskiegoFoto: PAP/Szymon Pulcyn

Maciej Pisuk to scenarzysta, konsultant scenariuszowy i fotograf. Autor i współautor dwunastu scenariuszy do niezrealizowanych filmów fabularnych i dwóch scenariuszy do filmów zrealizowanych ("Jesteś Bogiem", "Zielona granica"). Scenariusz filmu "Bez ciebie mnie nie będzie" (o Jacku i Grażynie Kuroniach) został skierowany do produkcji.


>>> Posłuchaj rozmowy z Maciejem Pisukiem o książce "Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy" 


Wielogłos mieszkańców ulicy Brzeskiej

Przez wiele lat mieszkał na warszawskiej Pradze. Od 2008 do 2022 pracował nad projektem fotograficzno-reporterskim, poświęconym mieszkańcom ulicy Brzeskiej. To właśnie ta ulica, znajdująca się na tyłach bazaru Różyckiego, została opisana w książce "Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy". W monologach osób od 17. do 55. roku życia poznajemy historie przerażające, bolesne, ale i zabawne, a ich wspólnym mianownikiem są próby wyrwania się z patologicznego środowiska.

"Najgorsze miejsce w najgorszej dzielnicy Warszawy"

- Ulica Brzeska jest teraz zupełnie inną ulicą niż tą, którą pamiętam sprzed kilku czy kilkunastu lat. Jest wyludniona, większość mieszkańców została z niej wysiedlona. Pamiętam jeszcze czasy "świetności" Brzeskiej, kiedy to było najgorsze miejsce w najgorszej dzielnicy Warszawy - mówił Maciej Pisuk podczas jednej z wizyt w Polskim Radiu. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 27.05.2025

Godzina emisji: 19.10

k

Czytaj także

Andrzej Dybczak z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 11:00
Książka Andrzeja Dybczaka "Las duchów" została wyróżniona najważniejszą w Polsce nagrodą dla reportażu literackiego, czyli Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Punktem wyjścia do jej powstania były poszukiwania informacji o przedmiotach z tak zwanej kolekcji syberyjskiej Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
rozwiń zwiń