Jakub Józef Orliński na urodzinach Starówki. Koncert w sercu Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2025 18:00
Warszawska Starówka świętuje 72. urodziny. W programie: 100 wydarzeń przygotowanych przez 33 staromiejskie instytucje, w tym m.in. koncert światowej sławy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego w duecie z pianistą Michałem Bielem, plenerowy spektakl dla dzieci, potańcówka z orkiestrą Jana Młynarskiego czy silent disco pod gwiazdami.
Warszawska Starówka świętuje 72. urodziny
Warszawska Starówka świętuje 72. urodzinyFoto: Polskie Radio

Historyczne centrum Warszawy zaprezentuje publiczności nową twarz. Mieszkańcy stolicy oraz turyści będą mogli bawić się na koncertach, brać udział w spacerach, grach terenowych, zdobywać wiedzę na warsztatach i zwiedzać pracownie artystyczne. Urodziny Starówki to 100 wydarzeń, 33 instytucje i tysiące powodów do świętowania.


>>> Połuchaj audycji "Wybieram Dwójkę"


72. urodziny warszawskiej Starówki 

- Zajrzymy tam, gdzie na co dzień nie można wejść. Poznamy historie, które ukryły się w elewacjach, podwórkach i piwnicach. Będziemy się bawić, uczyć i odkrywać Starówkę na nowo: w rytmie muzyki i z uśmiechem - zapewniają organizatorzy. 

Czytaj także:

100 wydarzeń i 33 staromiejskie instytucje

W ramach święta  odwiedzających starówkę czeka nas m.in. koncert kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego w duecie z pianistą Michałem Bielem, jazzowa potańcówka, impro Klancyka z Janem Młynarskim, silent disco, miejskie spacery, gra terenowa, warsztaty i otwarte pracownie artystyczne, czy wspólne tworzenie symbolicznego płótna. Nie obejdzie się również bez pokazów filmowych. 

22 miliony ton gruzów zniszczonej Warszawy 

Szacuje się, że po II wojnie światowej w Warszawie zalegało około 22 milionów ton gruzu. Odbudowa całkowicie zrujnowanej stolicy w warunkach kryzysu gospodarczego i niedoborów, wydawała się zadaniem praktycznie niemożliwym. Warszawiacy wracający do miasta, a także polityczne władze PRL, zdecydowali się jednak na podjęcie się tego zadanie.

Komunistyczne władze podjęły decyzję o odbudowie Warszawy 3 stycznia 1945 roku. Kropkę nad „i”postawił wówczas Józef Stalin, który przekazał takie wytyczne 22 stycznia 1945 roku.

W odbudowę zaangażowano przedwojennych architektów i inżynierów zrzeszonych w powołanym Biurze Odbudowy Stolicy. Całość stała się wręcz częścią mitu założycielskiego PRL. 

Czytaj także:

*** 

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Monika Zając

Goście: Katarzyna Jakimiak z Muzeum Literatury i Paweł Płuski Dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie.

Data emisji: 10.07.2025

Godzina emisji: 16.30

PRHistoria/zch

Czytaj także

Antoni Magier. Kronikarz pogody i plotek Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2025 06:30
Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi stolicy w swojej epoce. Stołeczne przekupki miały go za magika, któremu jakaś nieznana siła podszeptuje stan temperatury i aurę na kolejne dni. W jego ekscentrycznym - jak wówczas uważano - zachowaniu kryła się jednak metoda naukowa, a zapisy obserwacji stanowią istotne źródło przybliżające realia przełomu XVIII i XIX wieku. 
rozwiń zwiń