Świdnica zamieni się w muzyczną stolicę Dolnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2025 17:45
W Świdnicy trwają przygotowania do 26. edycji Festiwalu Bachowskiego. Wydarzenie co roku przyciąga do miasta miłośników muzyki dawnej i kameralnej. Koncerty odbywać się będą do 3 sierpnia, a na finał tegorocznej wystąpi znakomity kontratenor Jakub Józef Orliński.
W Świdnicy trwają przygotowania do 26. edycji Festiwalu Bachowskiego. Wydarzenie co roku przyciąga do miasta miłośników muzyki dawnej i kameralnej.
W Świdnicy trwają przygotowania do 26. edycji Festiwalu Bachowskiego. Wydarzenie co roku przyciąga do miasta miłośników muzyki dawnej i kameralnej. Foto: Shutterstock

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

26. edycja Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy znów przyciąga melomanów, którym bliskie jest zarówno piękno barokowej muzyki, jak i głęboka cisza świątyni, która staje się jej naturalnym rezonatorem. Skąd wzięła się ta wyjątkowa inicjatywa i dlaczego akurat tutaj, w dolnośląskiej Świdnicy, Bach wciąż brzmi tak przejmująco aktualnie? Dyrektorka kreatywna Marzena Lubaszka wyjaśnia, że przyczynkiem był rok bachowski, który przypadł na rok 2000.

Czytaj też:

26 lat Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy

- Była to dwieście pięćdziesiąta rocznica śmierci Bacha. Wydarzyło się to m.in. przy udziale Jana Tomasza Adamusa, od początku szefa artystycznego festiwalu. Inspiracją była też cudowna sala koncertowa, czyli Kościół Pokoju w Świdnicy - wspominała.

Kościół Pokoju w Świdnicy to jedno z najważniejszych miejsc tego wydarzenia. Jest też historycznie związane z Janem Sebastianem Bachem. To właśnie tam, według przekazów, jeden z uczniów Bacha miał objąć funkcję kantora i planował wystawić Pasję według św. Mateusza. Wszystko to - Bach, rocznica, Kościół Pokoju i jego muzyczne dziedzictwo - złożyło się na bukiet okoliczności, który zakwitł pierwszym Festiwalem Bachowskim.

Początkowo festiwal był dość kameralny, jednak z czasem zaczął się rozrastać, zarówno w programie, jak i w przestrzeni. Choć sercem wydarzenia pozostaje Świdnica, a jego centrum pulsuje w Kościele Pokoju, koncerty zaczęły rozbrzmiewać również w okolicznych miejscowościach: od Jedliny-Zdroju, przez Pożarzysko, Piławę Górną, Żarów i Sobótkę, po Olszyniec. Dziś każdy koncert to setki słuchaczy, a przez cały festiwal przewijają się tysiące widzów. Przez 25 lat zmieniło się bardzo wiele - skala wydarzenia, jego rozpoznawalność, a przede wszystkim sposób, w jaki mieszkańcy regionu i przyjezdni z całej Polski odnajdują w nim coś więcej niż tylko muzykę: spotkanie z pięknem, wspólnotą i ciszą, która naprawdę słucha.

Program letniego festiwalu w Świdnicy

Festiwal rozpoczną Wariacje Goldbergowskie w wykonaniu znakomitego francuskiego klawesynisty Jean'a Rondeau. Wystąpi też kwartet Nevermind, który wykona m.in. dzieła Jean’a-Baptiste Quentina i Georga-Philippa Telemanna. Będzie można również posłuchać koncertów zespołu woklanego Polyphonica Ensemble, klawesynisty Justina Taylora, a także pianisty Marcina Maseckiego czy Capelli Cracoviensis w towarzystwie solisty - Samuela Mariño.

26. odsłona Festiwalu Bachowskiego rozpocznie się 24 lipca i potrwa do 3 sierpnia, a zwieńczy ją epilog - wyjątkowy recital kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego zaplanowany na 2 września.

*** 

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadzenie: Adam Suprynowicz

Gość: Marzena Lubaszka (dyrektorka kreatywna Festiwalu Bachowskiego)

Data emisji: 11.07.2025

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Dzieła klasyki na piknikowym kocyku. Zapraszają Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2025 09:48
- Jesteśmy świeżo upieczonymi dyrektorami i bardzo nas to cieszy. Fajne jest też to, że dzielimy tę funkcję, a nie jesteśmy każdy sobie. To dla nas bardzo poważna sprawa - mówili w Dwójce Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz przed premierową odsłoną festiwalu Break in Classic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkania mistrzów i młodych talentów. Rusza Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2025 18:00
Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa powstała z inicjatywy Polish Cello Quartet – tworzonego przez Tomasza Darocha, Wojciecha Fudalę, Krzysztofa Karpetę oraz Adama Krzeszowca. Ci czterej wybitni wiolonczeliści powołali do życia projekt umożliwiający adeptom gry na tym instrumencie doskonalenie swoich umiejętności pod okiem profesjonalistów.
rozwiń zwiń